Wojny w Ameryce Południowej nie będzie: Porozumienie Wenezueli i Gujany

Gujana i Wenezuela uzgodniły w czwartek, że będą unikać użycia siły i nie będą eskalować napięcia w ciągnącym się od lat sporze o Terytorium Esequibo.

Publikacja: 15.12.2023 05:15

Prezydenci Gujany (po lewej) i Wenezueli (po prawej) spotkali się w czwartek na lotnisku w Kingstown

Prezydenci Gujany (po lewej) i Wenezueli (po prawej) spotkali się w czwartek na lotnisku w Kingstown

Foto: AFP

Liczące niespełna 160 tys. km2, bogate w złoża ropy Terytorium Esequibo, stanowi część Gujany (to ok. 2/3 terytorium tego kraju), ale prawo do niego rości sobie również Wenezuela.

Prezydenci Wenezueli i Gujany spotkali się na lotnisku

W ostatnim czasie spór o sporny obszar eskalował, po tym jak Wenezuela przeprowadziła referendum ws tej sprawie, w którym 95 proc. uczestników poparło roszczenia rządu w Caracas wobec sąsiada. Po referendum prezydent Wenezueli, Nicolas Maduro, przedstawił nową mapę kraju, obejmującą Terytorium Esequibo.

Czytaj więcej

Prezydent Wenezueli pokazuje nową mapę kraju. Obejmuje część sąsiedniego państwa

Ponadto Maduro oświadczył, że wyrazi zgodę na poszukiwania ropy na spornym terenie.

W czwartek Gujana i Wenezuela, we wspólnym oświadczeniu, zobowiązały się "nie używać groźby użycia siły wobec drugiej strony w żadnych okolicznościach" i "powstrzymać się - zarówno jeśli chodzi o słowa, jak i czyny - od eskalowania konfliktu lub nieporozumień".

Prezydent Gujany, Irfaan Ali, spotkał się z Maduro na lotnisku w Kingstown, stolicy Saint Vincent i Grenadyny, wraz z przedstawicielami CARICOM (Karaibska Wspólnota i Wspólny Rynek), Brazylii, ONZ oraz Wspólnoty Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów.

Gujana podkreśla, że przebieg jej granic jest kwestią poza dyskusją i kwestionuje frekwencję w referendum zorganizowanym przez władze w Caracas

We wspólnym oświadczeniu wydanym przez przywódców Gujany i Wenezueli czytamy, że spory między tymi krajami będą rozstrzygane zgodnie z prawem międzynarodowym, choć odnotowano też, że rząd Maduro nie uzna decyzji Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości.

W ciągu trzech miesięcy obie strony mają podjąć rozmowy na terenie Brazylii.

Gujana: Przebieg naszych granic nie podlega dyskusji

Gujana podkreśla, że przebieg jej granic jest kwestią poza dyskusją i kwestionuje frekwencję w referendum zorganizowanym przez władze w Caracas. Eksperci ds. polityki w regionie uważają, że zorganizowanie referendum było próbą zwiększenia popularności Maduro i jego rządu przed wyborami prezydenckimi w 2024 roku, a nie zapowiedzią inwazji na sąsiada.

Prezydent Gujany podkreślił, że jego kraj "nie dąży do wojny", ale dodał, że Gujana "zastrzega sobie prawo do współpracy z partnerami w celu zapewnienia, że kraj będzie broniony".

- Obie strony zobowiązały się do zapewnienia, że region pozostanie strefą pokoju - podsumował Irfaan Ali.

Dyplomacja
USA odpowiedzą na atak Iranu na Izrael. Jest zapowiedź
Dyplomacja
Andrzej Duda spotka się z Donaldem Trumpem. Co na to administracja Joe Bidena?
Dyplomacja
Recep Tayyip Erdogan wskazuje winnego ataku Iranu na Izrael. To nie Iran
Dyplomacja
Palestyna chce zostać pełnoprawnym członkiem ONZ. Są wątpliwości
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Dyplomacja
Andrzej Duda spotka się w USA z Trumpem? "Wykluczenie spotkania byłoby błędem"