David Cameron w Kijowie. Wołodymyr Zełenski: To ważne, bo świat nie jest dziś skupiony na Ukrainie

David Cameron, w ramach swojego pierwszego wyjazdu zagranicznego w roli szefa brytyjskiej dyplomacji, pojechał do Kijowa, gdzie spotkał się z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim.

Publikacja: 16.11.2023 10:41

Wołodymyr Zełenski i David Cameron

Wołodymyr Zełenski i David Cameron

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 631

Cameron, na nagraniu umieszczonym w internecie przez Zełenskiego mówi, że chciał podkreślić wsparcie jakiego Londyn udziela Ukrainie.

Wołodymyr Zełenski: Uwaga świata nie skupia się dziś na Ukrainie

Zełenski stwierdził z kolei, że jest wdzięczny za gest Camerona, wykonany w czasie, gdy wojna Izraela z Hamasem na Bliskim Wschodzie odciąga uwagę od wojny Rosji z Ukrainą, która trwa już od blisko dwóch lat, ale wciąż jest daleka od rozstrzygnięcia wobec impasu na frontach.

- Świat nie jest tak skupiony na sytuacji na Ukrainie, a ten podział uwagi naprawdę nie pomaga - dodał Zełenski w kontekście tego, że obecnie większą uwagę społeczności międzynarodowej budzi przebieg walk w Strefie Gazy.

Wielka Brytania od początku wojny na Ukrainie pozostaje bliskim sojusznikiem Kijowa - Londyn przekazał Ukrainie m.in. czołgi podstawowe Challenger 2, a także inne zestawy uzbrojenia. Były premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson, wielokrotnie odwiedzał Kijów w czasie sprawowania urzędu i był jednym z największych orędowników jak najszerszej pomocy militarnej dla Ukrainy.

Czytaj więcej

Wielka Brytania: Zaskakujący powrót, David Cameron w rządzie i Izbie Lordów

- To, co chcę powiedzieć przez bycie tutaj to fakt, że nadal będziemy udzielać wam moralnego wsparcia, dyplomatycznego wsparcia... a ponad wszystko militarnego wsparcia, którego potrzebujecie nie tylko w tym roku i następnym roku, ale tak długo jak będzie trzeba - zapewnił Cameron.

Szef MSZ Wielkiej Brytanii dodał, że jego kraj zamierza - we współpracy z sojusznikami - zadbać o to, by uwaga świata pozostała przy Ukrainie.

David Cameron i Dmytro Kułeba rozmawiali o bezpieczeństwie korytarza na Morzu Czarnym

W Kijowie Cameron spotkał się nie tylko z Zełenskim, ale też szefem MSZ Ukrainy, Dmytro Kułebą.

Kułeba napisał w serwisie X, że rozmawiał z Cameronem o dostawach broni na Ukrainę, zwiększenie wspólnej produkcji broni, a także "pozbyciu się rosyjskich zagrożeń na Morzu Czarnym".

Ukraina, po tym jak Rosja wycofała się z tzw. porozumienia zbożowego, stworzyła własny korytarz dla transportu zboża i żywności na Morzu Czarnym, którym wyeksportowano jak dotąd ok. 4 mln ton żywności.

Cameron, na nagraniu umieszczonym w internecie przez Zełenskiego mówi, że chciał podkreślić wsparcie jakiego Londyn udziela Ukrainie.

Wołodymyr Zełenski: Uwaga świata nie skupia się dziś na Ukrainie

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Dyplomacja
Polska wysyła doradców wojskowych do Finlandii. Jest reakcja Rosji
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Dyplomacja
Erdogan: Izrael musi odpowiedzieć za zbrodnie wojenne w Strefie Gazy
Dyplomacja
Rosja: Nie potrzebujemy kontaktów z NATO, może dojść do zerwania relacji z USA
Dyplomacja
USA nie spodziewają się pokoju na Ukrainie przed listopadem 2024 roku
Dyplomacja
Nowy szef MSZ Wielkiej Brytanii na liście płac Chin
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości