Po ataku Hamasu pomoc wojskowa Pentagonu dla Izraela. USA przesuwają okręty

Po ataku Hamasu Stany Zjednoczone szybko dostarczą Izraelowi dodatkowy sprzęt i zasoby, w tym amunicję - oświadczył sekretarz obrony USA Lloyd Austin, potwierdzając nieoficjalne doniesienia.

Publikacja: 08.10.2023 20:58

Amerykański lotniskowiec USS Gerald R. Ford

Amerykański lotniskowiec USS Gerald R. Ford

Foto: U.S. Navy / Jackson Adkins / domena publiczna / via Wikimedia Commons

W sobotę rano siły Hamasu zaatakowały miasta w środkowym i południowym Izraelu. W odpowiedzi Izrael przeprowadził naloty na Strefę Gazy. Liczba ofiar śmiertelnych konfliktu po obu stronach wynosi ok. tysiąca, doniesienia mówią też o kilku tysiącach rannych. Wiadomo, że wśród zabitych są dzieci.

Zapowiedź pomocy USA dla Izraela po atakach Hamasu

Szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken mówił, że Stany Zjednoczone rozpatrują złożone przez stronę izraelską wnioski o dodatkową pomoc i że możliwe, iż odpowiednie decyzje zapadną jeszcze w niedzielę.

Czytaj więcej

"Izrael jest w stanie wojny". Po ataku Hamasu oficjalna decyzja Gabinetu Bezpieczeństwa

Sekretarz stanu USA zaznaczył, że prezydent Joe Biden chce, by Stany Zjednoczone dostarczały Izraelowi wszystko, czego ten kraj obecnie potrzebuje "by stawić czoła atakom Hamasu".

W wywiadach dla amerykańskich mediów Antony Blinken oceniał przy tym, że atak Hamasu na Izrael mógł częściowo wynikać z chęci przerwania normalizacji stosunków między Izraelem a Arabią Saudyjską.

Nieoficjalnie: USA przekażą Izraelowi amunicję do myśliwców

Powołując się na źródła we władzach USA i Izraela portal Axios podał nieoficjalnie, że Stany Zjednoczone jeszcze w niedzielę ogłoszą dodatkowy pakiet pomocy wojskowej dla Izraela. W artykule napisano, że Izrael szykuje się do zakrojonej na szeroką skalę operacji przeciw Hamasowi i że operacja sił Izraela może prowadzić do działań izraelskich wojsk lądowych w Gazie, "które prawdopodobnie potrwają wiele tygodni i mogą doprowadzić do eskalacji w innych częściach regionu".

Czytaj więcej

Ewakuacja Polaków z Izraela. Wojskowe samoloty Hercules w drodze

Według portalu, prośba o pomoc do USA skierowana pierwszego dnia konfliktu sygnalizuje, jak znacznej siły ognia potrzebują - wedle swojej oceny - władze Izraela. Axios podał, że w nadchodzących dniach i tygodniach USA przekażą Izraelowi prawdopodobnie kilka pakietów pomocy wojskowej. Według źródeł portalu, ministerstwo obrony Izraela zwróciło się m.in. o amunicję do myśliwców.

Oficjalnie: Będzie pomoc wojskowa USA dla Izraela

W niedzielę wieczorem czasu polskiego oficjalny komunikat wydał szef Pentagonu Lloyd Austin. Oświadczył on, że w odpowiedzi na atak Hamasu na Izrael i po rozmowach z prezydentem Joe Bidenem polecił podjęcie kroków w celu "wzmocnienia postawy Departamentu Obrony w regionie", aby zwiększyć wysiłki na rzecz odstraszania.

Sekretarz obrony USA poinformował, że zarządził przemieszczenie grupy uderzeniowej z lotniskowcem USS Gerald R. Ford w region wschodniego Morza Śródziemnego. W ramach grupy przemieszczone zostaną m.in. krążownik rakietowy typu Ticonderoga, USS Normandy (CG 60) oraz cztery niszczyciele rakietowe typu Arleigh Burke: USS Thomas Hudner (DDG 116), USS Ramage (DDG 61), USS Carney (DDG 64) i USS Roosevelt (DDG 80).

Czytaj więcej

Gen. Waldemar Skrzypczak: W Izraelu seria ataków terrorystycznych, a nie wojna

Stany Zjednoczone podjęły także kroki w celu wzmocnieniu eskadr myśliwców F-35, F-16, F-16 oraz samolotów wsparcia sił lądowych A-10 w regionie.

"Dodatkowo władze Stanów Zjednoczonych szybko dostarczą Siłom Obronnym Izraela dodatkowy sprzęt i zasoby, w tym amunicję" - oświadczył szef Pentagonu informując, że transport rozpocznie się w niedzielę 8 października i dotrze do Izraela "w najbliższych dniach".

Atak Hamasu na Izrael

W sobotę rano Hamas ze Strefy Gazy wystrzelił tysiące rakiet na miasta w środkowym i południowym Izraelu. W tym samym czasie palestyńscy bojownicy przedostawali się na tereny izraelskie drogą lądową, morską i powietrzną.

Wieczorem w sobotę rzecznik Sił Obronnych Izraela (IDF) ogłosił, że izraelska armia odzyskała kontrolę nad większością przygranicznych społeczności w Gazie, infiltrowanych przez bojowników Hamasu i Islamskiego Dżihadu.

Czytaj więcej

ISW: Rosja wykorzysta atak Hamasu na Izrael przeciw Ukrainie

Izrael w stanie wojny

W niedzielę Gabinet Bezpieczeństwa premiera Benjamina Netanjahu ogłosił, że Izrael jest w stanie wojny. Podjęta w nocy z soboty na niedzielę decyzja oficjalnie upoważnia Izrael do "podejmowania znaczących działań militarnych". "Wojna, która została narzucona państwu Izrael poprzez morderczy atak terrorystyczny ze Strefy Gazy, rozpoczęła się wczoraj o godzinie 06:00" - brzmi komunikat.

Po ataku Hamasu na Izrael siły izraelskie rozpoczęły odwetowe naloty na Strefę Gazy. Według najnowszych doniesień mediów z Izraela, do tej pory po stronie izraelskiej liczba ofiar wynosi 700. Według źródeł palestyńskich, w Stefie Gazy zginęło ponad 300 osób, w tym dzieci. Liczba rannych po obu stronach jest liczona w tysiącach.

W sobotę rano siły Hamasu zaatakowały miasta w środkowym i południowym Izraelu. W odpowiedzi Izrael przeprowadził naloty na Strefę Gazy. Liczba ofiar śmiertelnych konfliktu po obu stronach wynosi ok. tysiąca, doniesienia mówią też o kilku tysiącach rannych. Wiadomo, że wśród zabitych są dzieci.

Zapowiedź pomocy USA dla Izraela po atakach Hamasu

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Jędrzej Bielecki: Macron ostrzega, że Unia może umrzeć
Dyplomacja
Emmanuel Macron: Europa może umrzeć. Musi pokazać, że nie jest wasalem USA
Dyplomacja
Dlaczego Brytyjczycy porzucili ruch oporu i dziś kłaniają się przed Rosjanami
Dyplomacja
Andrzej Duda po exposé Sikorskiego. Mówi o "zdumieniu", "rozczarowaniu", "niesmaku"
Dyplomacja
Rosyjskie "nie" dla rezolucji ws. zakazu umieszczania broni atomowej w kosmosie