Mateusz Morawiecki przedstawia "plan bezpiecznych granic" UE

Granice zaznaczają rzeczywistą różnicę między Europą jako kontynentem wolności i bezpieczeństwa, a obszarami w których panuje chaos, anarchia, a niekiedy tyrania - oświadczył na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Aktualizacja: 29.06.2023 10:20 Publikacja: 29.06.2023 10:08

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Foto: PAP/Piotr Nowak

- Bezpieczeństwo naszego kontynentu jest zagrożone. Rosyjska inwazja na Ukrainę pokazała czym jest wojna hybrydowa, czym jest zagrożenie dla nas wszystkich. Białoruś wpisuje się również w rosyjski plan ataku na Europę. Używają do tego różnych metod, również hybrydowych, zorganizowanych grup nielegalnych imigrantów. Rosyjskie i białoruskie ataki przypominają, że granice między państwami nie stanowią jedynie umownych linii nakreślonych na mapie - mówił Morawiecki.

Mateusz Morawiecki: Otwieranie granic to błąd

- Polska pokazała, że można skutecznie bronić granic przed silną presją migracyjną - dodał polski premier.

- Granice zaznaczają rzeczywistą różnicę między Europą jako kontynentem wolności i bezpieczeństwa, a obszarami w których panuje chaos, anarchia, a niekiedy tyrania. Tego chaosu, tej anarchii nie chcemy w Polsce, nie chcemy w Europie. Europa to cywilizacja odrzucająca wojnę, terroryzm, wszelką przemoc. Jeśli ktoś tego nie akceptuje nie ma dla tego kogoś miejsca w Europie - przekonywał szef rządu.

Czytaj więcej

Roberta Metsola: Unia dotrzyma słowa danego Ukrainie

- Niektórzy liderzy przymykają oczy na zagrożenie, które pojawia się na granicach i na ulicach Europy - przekonywał Morawiecki.

- Polska mówi jasno: otwieranie granic, brak skutecznej ochrony, to strategiczny błąd, który zagraża przetrwaniu UE. Za ten błąd zapłacą Europejczycy

- Przez stulecia Polska broniła Europy przed różnymi inwazjami. Dziś znów jesteśmy krajem frontowym, który rozumie zagrożenia jakie stoją przed Europą. Dziś po raz kolejny Polska musi być głosem rozsądku dla całej Europy

Na czym polega "plan bezpiecznych granic" Morawieckiego?

- Dlatego na posiedzeniu RE zaproponuje plan bezpiecznych granic. Ten plan jest jasny: Nie dla przymusowej relokacji imigrantów. Nie dla naruszania prawa weta przez poszczególne państwa. I nie dla pogwałcenia zasady wolności zasad podejmowania decyzji poprzez państwa samodzielnie. Tak - dla bezpieczeństwa, tak dla suwerenności i tak dla najlepiej chronionych granic w Europie.

- Europa to przede wszystkim sposób życia. Europejczykiem może stać się każdy bez względu na pochodzenie i kolor skóry, pod warunkiem, że szanuje europejskie wartości, odrzuca przemoc i szanuje naszą cywilizację - podkreślił Morawiecki.

Czytaj więcej

Sondaż: Referendum ws. relokacji uchodźców dzieli Polaków

- Część polityków z Brukseli chce budowy kontynentu bez zakorzenienia w tradycji, postnarodowego. Ta koncepcja jest ze swej natury antyeuropejska - przekonywał.

- Zielone światło dla niekontrolowanej migracji służy do łamania praw człowieka, powiększa cierpienie i wspiera pośrednio grupy przestępcze działające na granicy Europy, grupy przemytnicze. Przyjęlibyśmy jako Europa milion - przybędzie 20 milionów. Otwieranie granic Europy to otwieranie czarnego rynku, na którym bogacą się przemytnicy, handlarze żywym towarem - mówił Morawiecki.

Czytaj więcej

Jacek Sasin twierdzi, że "Niemcy chcą się pozbyć nieprzydatnych imigrantów"

Premier mówił też, że w Polsce przybywa 1,5 mln uchodźców z Ukrainy. - Nikt nas do tego nie zmuszał - zaznaczył. Morawiecki zarzucił przy tym UE niewystarczające wsparcie finansowe dla Polski w związku z przyjmowaniem uciekających przed wojną na Ukrainie.

Europa bezpiecznych granic to także Europa bez przymusowej relokacji

Mateusz Morawiecki, premier

- Europa nie tworzy federacji, jest wspólnotą równych i suwerennych państw. Tymczasem niektóre, najsilniejsze państwa w UE chcą narzucić innym swoją wolę. Nie zgodzimy się na to - podkreślił.

Morawiecki wezwał następnie do większych nakładów na ochronę unijnych granic, do zreformowania FRONTEX-u, by skutecznie walczył z przemytnikami ludzi, przebudowę budżetu UE tak, by znalazło się więcej środków na pomoc dla państw graniczących z UE. Premier wezwał też do ograniczenia świadczeń socjalnych dla osób spoza UE i zakończenia tolerowania współpracy organizacji pozarządowych z przemytnikami ludzi.

Czytaj więcej

UE za pakietem azylowym, Kaczyński przeciw. „Referendum to szaleńczy pomysł”

Mateusz Morawiecki: Weto rządu PiS wobec przymusowej relokacji uchodźców

- Europa stała się najlepszym miejscem dla życia nie tylko dlatego, że mamy wolność i dobrobyt, ale też dlatego, że potrafimy ich chronić. Oddajmy głos ludziom i zachęcajmy do tego również inne kraje Europy - dodał.

- Przedstawię ten plan na posiedzeniu Rady Europejskiej. W imieniu milionów polskich obywateli, których reprezentuje rząd PiS, postawimy weto wobec mechanizmu przymusowej relokacji. Europa bezpiecznych granic to także Europa bez przymusowej relokacji. Ta relokacja jest wprowadzana tylnymi drzwiami, wbrew traktatom, pod groźbą kar finansowych. Rząd PiS nie zgodzi się na żadne eksperymenty, na żadne wymuszenia dotyczące przyjmowania nielegalnych imigrantów. Nie zgodzę się jako premier na naruszanie naszych praw i naszej suwerenności. Każdy kraj ma prawo być u siebie gospodarzem. Europa ma święte prawo być u siebie gospodarzem i najwyższy czas, by cała Europa zdała sobie z tego sprawę - zakończył swoje wystąpienie Morawiecki.

- Bezpieczeństwo naszego kontynentu jest zagrożone. Rosyjska inwazja na Ukrainę pokazała czym jest wojna hybrydowa, czym jest zagrożenie dla nas wszystkich. Białoruś wpisuje się również w rosyjski plan ataku na Europę. Używają do tego różnych metod, również hybrydowych, zorganizowanych grup nielegalnych imigrantów. Rosyjskie i białoruskie ataki przypominają, że granice między państwami nie stanowią jedynie umownych linii nakreślonych na mapie - mówił Morawiecki.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Ograniczone sankcje na Iran. Unia zawodzi Izrael
Dyplomacja
Palestyna nadal nie będzie uznana przez ONZ. Sprzeciwia się jedno państwo
Dyplomacja
Kolejne sankcje? UE uderzy w rolnictwo Rosji i Białorusi
Dyplomacja
Andrzej Duda zjadł kolację z Donaldem Trumpem. Trump: To mój przyjaciel
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Dyplomacja
Duda przekona Trumpa do pomocy dla Ukrainy? Schetyna: Nie mam takiego wrażenia