Gwałtowne protesty we Francji. Król Karol III przekłada wizytę

W związku z gwałtownymi protestami trwającymi we Francji wizyta króla Wielkiej Brytanii Karola III i jego małżonki nad Sekwaną została przełożona.

Publikacja: 24.03.2023 11:51

Król Karol III

Król Karol III

Foto: Oli SCARFF / AFP

O przełożeniu wizyty poinformował w oświadczeniu Pałac Elizejski. Wizyta Karola III we Francji miała być pierwszą podróżą zagraniczną syna Elżbieta II w roli króla Wielkiej Brytanii. Pierwotnie wizyta została zaplanowana na 26-29 marca.

Brytyjski monarcha miał składać wizytę w czasie, gdy we Francji trwają gwałtowne protesty przeciwko reformie emerytalnej. Powołując się na doradcę prezydenta Francji Emmanuela Macrona AFP informowało w środę, że program wizyty króla Karola III nad Sekwaną jest wciąż opracowywany.

Czytaj więcej

Dla Karola III we Francji zabraknie czerwonego dywanu? Protest związkowców

23 marca w całej Francji związki zawodowe zorganizowały całodobowy strajk w proteście przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego. Wieczorem i w nocy doszło do zamieszek - m.in. w Paryżu. W Bordeaux uczestnicy protestów podpalili budynek ratusza.

W ramach wizyty we Francji król Karol III miał odwiedzić zarówno Paryż, jak i Bordeaux.

Czytaj więcej

Bilans zamieszek we Francji: 441 policjantów rannych

"Decyzja (o przełożeniu wizyty - red.) została podjęta przez francuski i brytyjski rząd po dzisiejszej porannej rozmowie telefonicznej między prezydentem Francji a królem” Wielkiej Brytanii - podał Pałac Elizejski. Wizyta zostaje przełożona, by król Karol III został powitany w warunkach, które odpowiadają przyjaznym relacjom między Francją a Wielką Brytanią - dodano.

Pałac Buckingham potwierdził, że oficjalna wizyta króla Karola III i królowej małżonki Kamili we Francji została przełożona. "Ich królewskie moście z niecierpliwością czekają na możliwość odwiedzenia Francji" - czytamy w komunikacie.

Podniesienie wieku emerytalnego we Francji

Premier Francji Elisabeth Borne skorzystała 16 marca z artykułu 49.3 konstytucji, by przeforsować podwyższenie wieku emerytalnego do 64 lat bez głosowania w Zgromadzeniu Narodowym. Francuski rząd przekonuje, że podniesienie wieku emerytalnego o dwa lata - do 64 lat - jest kluczowe dla utrzymania obecnego systemu emerytalnego.

Artykuł 49.3 francuskiej konstytucji pozwala na ratyfikację ustawy bez głosowania, jeżeli większość posłów nie opowie się za obaleniem rządu. W przeprowadzonym 20 marca głosowaniu w Zgromadzeniu Narodowym do odwołania rządu Borne zabrakło dziewięciu głosów.

W czasie starć protestujących z funkcjonariuszami 23 marca rannych zostało 441 policjantów, a 475 demonstrantów zostało aresztowanych. Rannych zostało też kilkudziesięciu uczestników protestów, w tym kobieta, która straciła kciuk w mieście Rouen (Normandia).

Dyplomacja
Władze RPA zastanawiają się czy mają aresztować Putina
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Dyplomacja
Niemcy nakazują Rosji zamknięcie jej placówek dyplomatycznych
Dyplomacja
Kandydatka na sekretarza generalnego NATO twierdzi, że nią nie jest
Dyplomacja
Kosowo: Żołnierze z Polski pilnują ratusza w Zvečan. Rosja wspiera Serbów
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Dyplomacja
USA mówią, że nie popierają ataków na Rosję. Rosyjski ambasador: Czyli zachęcają
Dyplomacja
"Lex Tusk". MSZ wydał oświadczenie ws. "uwag sojuszników". Wskazuje na USA