Dla Karola III we Francji zabraknie czerwonego dywanu? Protest związkowców

Francuscy związkowcy ostrzegli, że nie zapewnią czerwonych dywanów podczas zbliżającej się wizyty króla Wielkiej Brytanii Karola III w Paryżu. Oczekuje się, że dywany rozłożą pracownicy, którzy nie będą strajkować - podało AFP.

Publikacja: 23.03.2023 16:31

Król Karol III

Król Karol III

Foto: ADRIAN DENNIS / AFP

Za produkcję i konserwację czerwonych dywanów odpowiada we Francji jedna z manufaktur Mobilier National, instytucji podlegającej Ministerstwu Kultury. Związek reprezentujący personel agencji - Powszechna Konfederacja Pracy (CGT) - oświadczył, że będzie strajkował podczas wizyty króla Wielkiej Brytanii Karola III we Francji.

W oświadczeniu związek zapowiedział, że jego członkowie nie będą zapewniać mebli, czerwonych dywanów ani flag. W tekście podano, że związkowcy zdają sobie sprawę, iż w weekend rozpocznie się oficjalna wizyta Karola III, ale dodano, że wydarzenie będzie się odbywało bez ich udziału.

Czytaj więcej

Książę William w Polsce. Z prezydentem Dudą rozmawiał o pomocy dla Ukrainy

Związkowcy zwrócili się do swych szefów, by ci przekazali Ministerstwu Kultury, że "każda prośba o wyposażenie zostanie natychmiast odebrana przez pracowników jako prowokacja".

W rozmowie z AFP rzecznik Mobilier National, Loic Turpin, zapewnił, że podczas wizyty króla Wielkiej Brytynii nie zabraknie czerwonego dywanu. Podkreślił, że - według danych z czwartku - strajkuje 24 z 420 pracowników instytucji. - Czerwony dywan został dostarczony i związki zapewniły nas, że nie będą blokować pracy osób niestrajkujących - dodał.

Czytaj więcej

Francuzi kontra Macron. W czwartek strajkują setki tysięcy osób

Wizyta Karola III we Francji, pierwsza podróż zagraniczna syna Elżbieta II w roli króla Wielkiej Brytanii, została zaplanowana na 26-29 marca. Brytyjski monarcha będzie składał wizytę w czasie, gdy we Francji trwają gwałtowne protesty przeciwko reformie emerytalnej. Powołując się na doradcę prezydenta Francji Emmanuela Macrona AFP informowało w środę, że program wizyty króla Karola III nad Sekwaną jest wciąż opracowywany.

Społeczeństwo
Japonia: Zakaz zawierania małżeństw przez osoby tej samej płci niekonstytucyjny
Społeczeństwo
USA: 12-latek ukończył college. Otrzymał dyplom z pięciu dziedzin
Korea Płd.
Pasażer otworzył drzwi samolotu w czasie lądowania, bo chciał wysiąść
białoruś
Apelacja odrzucona, Andrzej Poczobut trafi do łagru. Polskie MSWiA zapowiada reakcję
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Społeczeństwo
Włoski sąd darował życie niedźwiedzicy. Na razie
Społeczeństwo
Napływ migrantów do Wielkiej Brytanii największy od II wojny światowej