Szef MSZ Węgier ujawnił, co musi zrobić Ukraina, by mieć poparcie Budapesztu w kwestii wejścia do UE

Integracja europejska Ukrainy zależy od praw zakarpackich Węgrów - powiedział Péter Szijjártó, minister spraw zagranicznych Węgier.

Publikacja: 20.03.2023 16:41

Szef MSZ Węgier ujawnił, co musi zrobić Ukraina, by mieć poparcie Budapesztu w kwestii wejścia do UE

Foto: mfa.gov.hu

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 390

- Stanowisko Budapesztu w sprawie integracji europejskiej Ukrainy będzie bezpośrednio zależało od tego, czy Kijów przywróci mniejszości węgierskiej prawa, które istniały przed 2015 rokiem - powiedział szef węgierskiej dyplomacji. - O stanowisku Węgier w sprawie procesu integracji europejskiej Ukrainy zadecyduje przede wszystkim to, czy Ukraina będzie respektować prawa węgierskiej wspólnoty narodowej i czy zwróci węgierskiej wspólnocie narodowej prawa, które posiadała przed 2015 r. - mówił w nagraniu, opublikowanym na Facebooku.

Szijjártó powiedział też, że na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE wezwał swoich uczestników rozmów, w tym szefa europejskiej dyplomacji Josepa Borrella, do wywarcia wpływu na ukraińskie władze w tej sprawie.

Czytaj więcej

Petr Pavel, prezydent Czech: Kontrofensywa? Tylko jedna próba

Kwestia Węgrów zakarpackich na Ukrainie dotyczy mniejszości węgierskiej zamieszkującej Zakarpacie - region Ukrainy graniczący z Węgrami. Według spisu ludności z 2001 roku, około 150 ty. osób na Zakarpaciu to Węgrzy, co stanowi około 12 proc. całkowitej populacji regionu.

W 2017 roku władze Zakarpacia, na prośbę węgierskiej mniejszości, zgodziły się na wprowadzenie dwujęzycznych napisów na tablicach miejskich. Jednakże w 2018 roku ukraiński rząd uchwalił ustawę „O gwarancjach funkcjonowania języka ukraińskiego jako języka państwowego”, która ograniczała używanie języków mniejszości narodowych w szkołach, mediach publicznych, w reklamach i na tablicach drogowych.

Czytaj więcej

Orban twierdzi, że Zachód jest bliski rozmów o wysłaniu wojsk na Ukrainę

Węgierska mniejszość była zaniepokojona nową ustawą i obawiała się, że wprowadzenie języka ukraińskiego jako języka wykładowego w szkołach ograniczy możliwość nauki w języku węgierskim. Węgry zaangażowały się w tę sprawę i poparły węgierską mniejszość na Ukrainie, co wywołało niezadowolenie władz ukraińskich.

Dodatkowo, w ostatnich latach zaostrzyły się konflikty pomiędzy węgierską mniejszością a ukraińskimi władzami dotyczące historii. Węgierska mniejszość domaga się m.in. uznania zakarpackich Węgrów za ofiarę zbrodni ludobójstwa dokonanego przez stalinowską władzę w 1944 roku, podczas której deportowano około 100 tys. Węgrów z Zakarpacia do Kazachstanu i Uzbekistanu. Władze ukraińskie nie uznają tego jako zbrodni ludobójstwa i obawiają się, że takie uznawanie może zwiększyć napięcia pomiędzy mniejszościami narodowymi na Ukrainie.

Dyplomacja
"Lex Tusk". MSZ wydał oświadczenie ws. "uwag sojuszników". Wskazuje na USA
Dyplomacja
Zełenski przekonuje Koreę Płd. że zestawy przeciwlotnicze to nie broń
Dyplomacja
Biden rozmawiał z Erdoganem o F-16 i Szwecji w NATO
Dyplomacja
Ławrow znów grozi zablokowaniem transportu zboża z Ukrainy
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Dyplomacja
Japonia przygotowuje się do strącenia północnokoreańskiej rakiety
Dyplomacja
Białoruś: Polska wydaje 4 proc. PKB na wojsko, musimy reagować