Łukaszenko: Białoruś i Rosja mogą zbudować relacje, której inni będą zazdrościć

Aleksander Łukaszenko spotkał się w Mińsku z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem. Jego zdaniem stosunki między krajami mogą osiągnąć poziom, którego będą zazdrościć inne państwa.

Publikacja: 30.06.2022 13:36

Siergiej Ławrow i Aleksander Łukaszenko

Siergiej Ławrow i Aleksander Łukaszenko

Foto: PAP/EPA

Siergiej Ławrow przekazał Łukaszence pozdrowienia od Władimira Putina. - On wspiera nasz intensywny dialog sojuszniczy - powiedział.

- Możecie być tego pewni. Myślę, że prezydent Rosji również jest o tym absolutnie przekonany - Łukaszenko. - Kiedyś wyraziłem tę myśl. Myślę, że ją poprzecie, a raczej jestem pewien, że ją poprzecie. Jesteśmy na tyle inteligentni, że nie będziemy się nawzajem inkorporować, albo Rosja do Białorusi, albo Białoruś do Rosji, jak mówi Zachód, że to zrobimy. Jesteśmy dwoma inteligentnymi niezależnymi państwami, które mogą zbudować taką architekturę naszych relacji, której inni będą zazdrościć. Zmierzamy w tym kierunku - powiedział Łukaszenko.

Czytaj więcej

Putin: Działania ukraińskich władz w Donbasie to zbrodnia przeciwko ludzkości

- Cały czas mówiono o jakimś zbliżającym się przejęciu czy inkorporacji. Minęło 30 lat i nie było żadnej inkorporacji, ani wchłonięcia. Nic nie zostało zabrane. Szczerze mówiąc, dostajemy od Rosji wszystko, czego potrzebuje suwerenne, niezależne państwo - dodał.

Po spotkaniu z Łukaszenką szef rosyjskiego MSZ powiedział, że Moskwa jest gotowa do dialogu z Zachodem. 

- W takiej rusofobicznej histerii pojawiają się rozsądne głosy, które wzywają do wzięcia pod uwagę faktu, że pewnego dnia wszyscy będziemy musieli wrócić do dialogu i współpracy - stwierdził.

- Jesteśmy na to gotowi. Ale poznamy cenę zobowiązań, które Zachód bierze na siebie, i weźmiemy pod uwagę smutne doświadczenie totalnych oszustw, które mieliśmy w dziedzinie bezpieczeństwa europejskiego w ciągu ostatnich 30 lat. Będziemy gotowi do dialogu i będziemy słuchać tego, co Zachód ma do zaoferowania - dodał.

Dyplomacja
Tajna wizyta szefa CIA w Chinach
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Dyplomacja
Chiny apelują o to, by nie przekazywać broni Ukrainie
Dyplomacja
Blinken w Finlandii: Chcemy wesprzeć budowę armii przyszłości Ukrainy
Dyplomacja
Władze RPA zastanawiają się czy mają aresztować Putina
Dyplomacja
Niemcy nakazują Rosji zamknięcie jej placówek dyplomatycznych
Dyplomacja
Kandydatka na sekretarza generalnego NATO twierdzi, że nią nie jest