Rządy Chin i Kambodży wcześniej zaprzeczały doniesieniom, jakoby Kambodża miała pozwolić na obecność chińskiej armii w bazie morskiej Ream, nad Zatoką Tajlandzką.

Chiny "nie będą podejmować żadnych działań w kambodżańskiej części bazy"

Obecność chińskiej armii w tej bazie znacznie zwiększy dostęp wojskowy Chin do wód Indo-Pacyfiku. Obecnie Chiny dysponują jedynie jedną bazą umożliwiającą dostęp do tego akwenu - na wybrzeżu położonego na wschodzie Afryki Dżibuti.

Powołując się na anonimowych przedstawicieli władz państw zachodnich i chińskich urzędników, "Washington Post" pisze, że północna część bazy będzie przeznaczona dla chińskiej armii. Według jednego ze źródeł plany rozbudowy bazy, uzgodnione w 2020 roku zawierały zapis o "wyłącznym użytkowaniu północnej części bazy" przy jednoczesnym utrzymywaniu obecności chińskiej armii w tej bazie w tajemnicy.

Czytaj więcej

Kambodża zakaże jazdy na słoniach w Angkorze

Pekin oficjalnie potwierdził, że chińska armia będzie używać części bazy, ale zaprzeczył, jakoby miał jej używać na wyłączność.

Jednocześnie chiński urzędnik, z którym rozmawiał "Washington Post" podkreśla, że Chiny "nie będą podejmować żadnych działań w kambodżańskiej części bazy".