- Jestem dumny, że mogę dziś powitać i udzielić silnenego poparcie Stanów Zjednoczonych dla kandydatur dwóch wielkich demokracji i dwóch bliskich, kompententnych partnerów, którzy chcą dołączyć do najsilniejszego, najpotężniejszego sojuszu obronnego w historii świata. Dwa dumne, niepodległe kraje korzystają z suwerennych praw, jakie posiadają wszystkie państwa do decydowania o własnym bezpieczeństwie - powiedział Biden w Ogrodzie Różanym.

Amerykańskiemu prezydentowi towarzyszyli premier Szwecji Magdalena Andersson i prezydent Finlandii Sauli Niinistö.

- Dziś nie ma wątpliwości: NATO jest istotne, skuteczne i potrzebne bardziej niż kiedykolwiek - powiedział Biden. - Szwecja i Finlandia już teraz są jednymi z naszych najbliższych partnerów w wielu kwestiach - dodał.

- Wojska fińskie i szwedzkie służyły już ramię w ramię z siłami USA i NATO w Kosowie, Afganistanie i Iraku. Zarówno Finlandia, jak i Szwecja współpracują ze Stanami Zjednoczonymi oraz innymi sojusznikami i partnerami, aby wesprzeć dzielny naród ukraiński, który broni swojej wolności przed inwazją Rosji - dodał.

Czytaj więcej

Turcja przekazała sojusznikom w NATO decyzję w sprawie Szwecji i Finlandii

Zdaniem prezydenta USA oba państwa już teraz spełniają wszystkie wymagania NATO, "a nawet więcej".

Prezydent Finlandii Sauli Niinistö powiedział, że jego kraj "stanie się silnym sojusznikiem NATO". Zzwrócił się również do prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. 

- Finlandia zawsze utrzymywała dumne i dobre stosunki dwustronne z Turcją. Jako sojusznicy NATO, będziemy dbać o bezpieczeństwo Turcji, tak jak Turcja będzie dbać o nasze bezpieczeństwo. Traktujemy terroryzm poważnie. Potępiamy terroryzm we wszystkich jego formach i aktywnie angażujemy się w jego zwalczanie. Jesteśmy otwarci na otwarte i konstruktywne omówienie wszystkich obaw Turcji dotyczących naszego członkostwa. Takie rozmowy już się odbyły i będą kontynuowane w najbliższych dniach - powiedział.

Premier Magdalena Andersson stwierdziła, że agresja Rosji przeciwko Ukrainie doprowadziła do "przełomowego momentu", w którym Szwecja zdecydowała się złożyć wniosek o członkostwo w NATO. - Mój rząd doszedł do wniosku, że bezpieczeństwo narodu szwedzkiego będzie najlepiej chronione w ramach sojuszu NATO, a poparcie dla tej decyzji jest bardzo szerokie w szwedzkim parlamencie - przekazała.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

- Jesteśmy gwarantami bezpieczeństwa z zaawansowanymi zdolnościami obronnymi. Jesteśmy orędownikami wolności, demokracji i praw człowieka. Mamy długą tradycję szerokiej współpracy wojskowej z NATO, obejmującej wszystkie misje. Właśnie teraz zwiększamy nasze wydatki na obronę i osiągniemy poziom 2 proc. PKB tak szybko, jak to będzie praktycznie możliwe - zapowiedziała.