Reklama
Rozwiń

Okręty NATO wpłynęły do portu w Finlandii

Trzy okręty państw NATO wpłynęły do portu Turku, w południowo-zachodniej Finlandii. Okręty Sojuszu wezmą udział w ćwiczeniach z udziałem fińskich okrętów w czasie, gdy Finlandia rozważa złożenie wniosku o członkostwo w NATO i odejście od neutralnego statusu po inwazji Rosji na Ukrainę.

Publikacja: 25.04.2022 14:23

ENS Sakala (po lewej) w porcie w Turku

ENS Sakala (po lewej) w porcie w Turku

Foto: MKFI, Public domain, via Wikimedia Commons

arb

W ćwiczeniach z dwoma fińskimi trałowcami wezmą udział łotewski stawiacz min, LVNS Virsaitis oraz trałowiec ENS Sakala z Estonii i HNLMS Schiedam z Holandii.

Dwudniowe ćwiczenia rozpoczną się 28 kwietnia. Ich celem jest przygotowanie fińskich okrętów do wejścia w skład sił reagowania NATO w 2022 roku. Ćwiczenia mają skupiać się wokół "działań przeciwminowych i współpracy w wielonarodowych ramach".

Finlandia i granicząca z nią Szwecja blisko współpracują z NATO, ale dotychczas zachowywały neutralność

13 kwietnia premier Finlandii, Sanna Marin oświadczyła, że jej kraj w ciągu kilku tygodni podejmie decyzję czy wystąpić z wnioskiem o członkostwo w NATO, co pociągnęło za sobą gniewną reakcję Rosji ostrzegającej, że w takiej sytuacji Finlandia znajdzie się na pierwszej linii konfliktu Rosji z NATO.

Finlandia i granicząca z nią Szwecja blisko współpracują z NATO, ale dotychczas zachowywały neutralność. Teraz, po agresji Rosji na Ukrainę, jest bardzo prawdopodobne, że oba nordyckie kraje dołączą do NATO, które tym samym będzie liczyć już 32 państwa.

Czytaj więcej

Finlandia zbliża się do NATO. Parlament wyraził poparcie dla sojuszu wojskowego

Marin podkreśliła, że ewentualne wejście do NATO musi być dokładnie przeanalizowane, ale - jak dodała - "wszystko zmieniło się" po inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego. Finlandia dzieli z Rosją długą na 1 300 km granicę lądową.

Dyplomacja
Kiedy Aleksander Łukaszenko uwolni Andrzeja Poczobuta? Polacy z Białorusi liczą na Donalda Trumpa
Dyplomacja
Emmanuel Macron przerywa izolację Władimira Putina. O czym rozmawiali przywódcy Francji i Rosji?
Dyplomacja
Prezydent Andrzej Duda w pożegnalnej podróży do Kijowa. „Przez wszystkie te lata stałem przy Ukrainie"
analizy
Rusłan Szoszyn: Sojusznicy Władimira Putina jak w nieudanym małżeństwie. Boją się konsekwencji rozstania
Dyplomacja
Nieoficjalnie: Oto propozycje USA dla Iranu. Na stole są miliardy dolarów