- Wszelkie próby obejścia sankcji lub udzielenia pomocy Rosji przedłużyłyby wojnę. Prowadziłoby to do większej liczby ofiar śmiertelnych i większego wpływu na gospodarkę - powiedział Charles Michel na konferencji prasowej.

- Zachowamy czujność na wszelkie próby pomagania Rosji finansowo lub wojskowo. Pozytywne kroki podjęte przez Chiny w celu zakończenia wojny (Rosji z Ukrainą) byłyby mile widziane przez wszystkich Europejczyków i przez społeczność międzynarodową - dodał przewodniczący Rady Europejskiej.

Czytaj więcej

Ukraiński atak na Biełgorod? Ukraina nie potwierdza i nie zaprzecza

- Mieliśmy okazję wytłumaczyć stanowisko Unii Europejskiej, wezwać Chiny do działania, do zobowiązania się do aktywnego udziału w wysiłkach na rzecz przywrócenia pokoju i stabilności - mówił Michel.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podkreśliła na konferencji, że unijni przywódcy "jasno przekazali, że Chiny nie powinny ingerować w (unijne) sankcje" wobec Rosji.

Czytaj więcej

Szef chińskiego MSZ: W Azji możemy mieć taki sam konflikt

Wideoszczyt UE-Chiny odbył się w piątek. Przewodniczący Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej rozmawiali z premierem Chin Li Keqiangiem i prezydentem Xi Jinpingiem. Głównym tematem szczytu była wojna na Ukrainie.