Premier Mateusz Morawiecki, wicepremier, przewodniczący Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych Jarosław Kaczyński oraz premierzy Czech Petr Fiala i Słowenii Janez Janša udają się dziś do Kijowa jako reprezentanci Rady Europejskiej na spotkanie z prezydentem i premierem Ukrainy. Do sprawy odniósł się na konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk. Poinformował, że przed godziną 9:00 pociąg z delegacją przekroczył granicę polsko-ukraińską.

- W Kijowie odbędą się spotkania z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i premierem Denysem Szmyhalem. Delegacja reprezentuje de facto Unię Europejską, Radę Europejską. Wizyta była przygotowywana od wielu dni, natomiast utrzymywana w ścisłej tajemnicy - podkreślił. Podał, że "kierunkowe decyzje" w sprawie wyjazdu zapadły na szczycie w Wersalu "w gronie najważniejszych przywódców europejskich".

Czytaj więcej

Morawiecki i Kaczyński jadą do Kijowa na spotkanie z władzami Ukrainy

- Działania były powadzone w ścisłej koordynacji z UE. Dziś w nocy premier Morawiecki rozmawiał z przewodniczącym Charlesem Michelem i Ursulą von der Leyen, ustalając ostateczne szczegóły - mówił Dworczyk.

- W Kijowie poza mocnym sygnałem wsparcia całej Unii Europejskiej dla walczącej o wolność Ukrainy zostanie zaprezentowany pakiet konkretnego wsparcia dla Ukrainy, który przedstawią premierzy biorący udział w delegacji - zapowiedział. Podkreślił, że polska dyplomacja przedłożyli oficjalną informację o wyjeździe organizacjom międzynarodowym, m.in. sekretarzowi generalnemu NATO.

Czytaj więcej

Zachód deklaruje pomoc dla uchodźców w Polsce. Dworczyk: Środki jeszcze nie wpłynęły

Dopytywany o szczegóły pakietu, który ma zostać zaprezentowany w Kijowie, Michał Dworczyk odparł, że to "realne wsparcie" dla Ukrainy. Szef KPRM zastrzegł, że dokładne informacje przedstawią w stolicy Ukrainy członkowie delegacji. W Kijowie ma zostać zorganizowana konferencja prasowa w tej sprawie.

Minister zaznaczył, że nie wszyscy przywódcy europejscy zdecydowali się na wyjazd do Kijowa i że to była kwestia indywidualnych decyzji polityków.

Dworczyk powiedział, że wizyta w Kijowie nie jest firmowana przez NATO. - Nie ma to nic wspólnego z działaniami NATO, po prostu sekretarz generalny Sojuszu został o tym poinformowany. Mówimy otwarcie o tym, w jaki sposób delegacja się udaje na Ukrainę, jakim środkiem transportu porusza się. Tu nie można pozostawiać żadnych wątpliwości. Chcemy, żeby organizacje międzynarodowe miały wiedzę na ten temat - zaznaczył.