„Senator James Lankford przedłożył ustawę o odpowiedzialności Białorusi za agresję, aby zniechęcić Białoruś do zezwolenia Rosji na wykorzystanie jej terytorium do inwazji na Ukrainę” – czytamy w oświadczeniu na stronie internetowej senatora.

Projekt ustawy zakłada m.in. nałożenie sankcji na Białoruś lub jakikolwiek inny kraj, „który wspiera trwającą niesprowokowaną agresję Rosji przeciwko suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy”. Przewiduje sankcje w przypadku współdziałania z Rosją w inwazji na Ukrainę. Współpraca ta - według projektu - to nie tylko bezpośredni udział w wojnie, ale też zapewnienie Moskwie „materialnego, taktycznego lub innego wsparcia”, zezwolenie na rozmieszczenia rosyjskich wojsk, współpraca z rosyjskim wywiadem oraz nabycie lub przekazanie broni, wykorzystanej do inwazji.

Czytaj więcej

Nigel Farage wzywa NATO by nie przyjmowało Ukrainy i dało gwarancje Rosji

- Białoruś wpuszcza do siebie tysiące rosyjskich żołnierzy w pobliże granicy z Ukrainą. Stany Zjednoczone powinny jasno dać do zrozumienia, że ​​każdy kraj, który wspiera rosyjskie próby inwazji na Ukrainę, będzie podlegał surowym sankcjom gospodarczym i dyplomatycznym - skomentował Lankford.

- Łatwiej jest zatrzymać wojnę, która jeszcze się nie rozpoczęła, niż próbować ją zakończyć w jej trakcie - zauważył senator z Oklahomy. Dodał, że Stany Zjednoczone powinny przyjąć twardą postawę w konfrontacji z Rosją i Białorusią, ponieważ kraje te zagrażają niepodległości Ukrainy.