MSZ Rosji wspominając ugodę perejasławską pisze, że "tego dnia w 1654 roku Rada Perejasławska zagłosowała jednogłośnie za zjednoczeniem Rosji i Ukrainy".

Resort dyplomacji Rosji cytuje następnie słowa Władimira Putina o tym, że "ta historyczna data przypomina raz jeszcze o przeznaczeniu dwóch bratnich narodów, splecionych ze sobą przez wieki".

W odpowiedzi ambasada Polski na Ukrainie przypomina, że 18 stycznia 1882 roku narodził się A. A. Milne, autor książek o "Kubusiu Puchatku". 18 stycznia obchodzony jest też "Dzień Kubusia Puchatka".

We wpisie ambasady Polski na Ukrainie czytamy, że "Kubuś Puchatek powiedział kiedyś: Kiedy jest się Misiem o Bardzo Małym Rozumku i Myśli się o Rozmaitych Rzeczach, to okazuje się czasami, że rzeczy, które zdawały się bardzo proste, gdy miało się je w głowie, stają się całkiem inne, gdy wychodzą z głowy na świat i inni na nie patrzą".

Relacje między Ukrainą a Rosją są w ostatnim czasie bardzo napięte. Rosja zgromadziła w pobliżu granic Ukrainy ponad 100 tysięcy żołnierzy. W piątek USA ostrzegały, że z informacji przekazanych przez amerykański wywiad wynika, że Rosja może dokonać prowokacji na Ukrainie, której celem będzie uzasadnienie zbrojnej inwazji na sąsiada w sytuacji, w której nie osiągnie stawianych sobie celów metodami dyplomatycznymi.

Moskwa domaga się od USA i NATO gwarancji bezpieczeństwa, obejmujących m.in. zobowiązanie, że Ukraina nigdy nie stanie się częścią Sojuszu. Zarówno USA, jak i NATO odrzucają ten postulat.

W 2014 roku Rosja dokonała nieuznanej przez społeczność międzynarodową aneksji Krymu. W tym samym roku na wschodzie Ukrainy rozpoczął się konflikt między prorosyjskimi separatystami, wspieranymi nieformalnie przez Moskwę (choć Rosja oficjalnie temu zaprzecza) a ukraińską armią.