Rozmowy na forum OBWE to trzecia runda negocjacji (po rozmowach USA-Rosja i NATO-Rosja), które mają miejsce w tym tygodniu, a których celem jest rozładowanie napięcia wokół Ukrainy, która - jak alarmują USA, NATO i sama Ukraina - jest zagrożona inwazją ze strony Rosji. 

Czytaj więcej

NATO: Żadnych ustępstw wobec Rosji

Rau mówiąc o zagrożeniu wojną nie wymienił Rosji z nazwy, ale wymienił konflikty, w które Rosja jest zaangażowana. 

Rosja domaga się od Zachodu gwarancji bezpieczeństwa obejmujących m.in. zobowiązanie do tego, że Ukraina nigdy nie zostanie członkiem Sojuszu. Na warunek taki nie zgadzają się ani USA, ani NATO. 

Przez kilka tygodni mierzyliśmy się z możliwością poważnej eskalacji militarnej w Europie wschodniej

Zbigniew Rau, szef MSZ

- Wydaje się, że ryzyko wojny w obszarze działania OBWE jest obecnie większe niż było kiedykolwiek w ciągu ostatnich 30 lat - mówił Rau przedstawiając priorytety Polski w okresie, gdy nasz kraj będzie stał na czele OBWE. - Przez kilka tygodni mierzyliśmy się z możliwością poważnej eskalacji militarnej w Europie wschodniej - dodał. 

- Powinniśmy skupić się na pokojowym rozwiązaniu konfliktu na i wokół Ukrainy - stwierdził Rau wzywając do "pełnego poszanowania suwerenności, integralności terytorialnej i jedności Ukrainy w uznawanych przez społeczność międzynarodową granicach". 

Rosja w ostatnich tygodniach rozmieściła ponad 100 tys. żołnierzy w pobliżu granic z Ukrainą. We wschodniej części Ukrainy od 2014 roku trwa konflikt między ukraińską armią a prorosyjskimi separatystami. W tym samym roku Rosja dokonała, nieuznanej przez społeczność międzynarodową, aneksji Krymu.