Dowództwo marynarki wojennej informuje, że okręt USS Milius dokonał "rutynowego tranzytu przez Cieśninę Tajwańską", znajdując się cały czas na wodach międzynarodowych, w zgodzie z prawem międzynarodowym.

Obecność okrętów USA na wodach Cieśniny Tajwańskiej zawsze wywołuje irytację Chin, które uważają Tajwan za zbuntowaną prowincję i integralną część Państwa Środka, i które uważają, iż Stany Zjednoczone kierując okręty na wody cieśniny oddzielającej Tajwan od Chin kontynentalnych, chcą doprowadzić do wzrostu napięcia w regionie.

"Tranzyt okrętu przez Cieśninę Tajwańską demonstruje przywiązanie Stanów Zjednoczonych do idei wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku. Amerykańska armia lata, żegluje i działa wszędzie tam, gdzie międzynarodowe prawo na to pozwala" - czytamy w komunikacie wydanym przez amerykańską marynarkę wojenną.

Czytaj więcej

Delegacja z USA na Tajwanie, Chiny wysyłają myśliwce w pobliże wyspy

W ubiegłym miesiącu chińska armia potępiła USA i Kanadę za wysłanie przez każdy z tych krajów okrętu w rejon Cieśniny Tajwańskiej. Pekin oświadczył, że działania takie zagrażają pokojowi i stabilności w regionie.

Obecność okrętów USA na wodach Cieśniny Tajwańskiej zawsze wywołuje irytację Chin

USA nie utrzymują formalnych relacji dyplomatycznych z Tajwanem, są jednak głównym dostawcą nowoczesnego uzbrojenia dla tajwańskiej armii.

Pekin określa Tajwan mianem "najbardziej wrażliwej" i "najważniejszej" kwestii w swoich relacjach z USA.

Amerykańskie okręty pojawiają się na wodach Cieśniny Tajwańskiej średnio raz w miesiącu.