„Rozmowy dotyczyły współpracy polsko-francuskiej w kwestiach gospodarczych, w tym energetycznych, w zakresie polityki bezpieczeństwa, a także współpracy obu krajów w ramach Unii Europejskiej oraz ochrony granicy UE” - poinformowała KPRP na swojej stronie internetowej.

W krótkim komunikacie dodano, że „w delegacji Prezydenta uczestniczą szefowie Biura Polityki Międzynarodowej i Biura Bezpieczeństwa Narodowego: Jakub Kumoch i Paweł Soloch, a także przedstawiciele strony rządowej: wiceministrowie spraw zagranicznych i środowiska – Piotr Wawrzyk i Adam Guibourgé-Czetwertyński”.

„Polska i Francja gotowe działać wspólnie na rzecz procesu europejskiego i przezwyciężenia różnic w Unii Europejskiej” - napisał na Twitterze po spotkaniu Jakub Kumoch. „Rozwiną też współpracę w dziedzinie energetyki i bezpieczeństwa. Rozmowa w Pałacu Elizejskim była ważnym momentem trwającego od paru miesięcy dialogu Andrzeja Dudy z Emmanuelem Macronem” - dodał sekretarz stanu w KPRP.

Po ostatnim szczycie Unii Europejskiej w Brukseli prezydent Macron mówił, że „odbył szczerą dyskusję” z premierem Mateuszem Morawieckim. - Polski problem nie dotyczy nadrzędności prawa europejskiego nad krajowym - zwrócił uwagę, dodając, że prawdziwe pytanie dotyczy niezależności sądownictwa.

- Czekamy teraz na konkretne gesty ze strony polskiego rządu, aby uniknąć konieczności użycia narzędzi do wywierania nacisku - dodał Macron, komentując dyskusję na temat praworządności i środków z Funduszu Odbudowy.