Reklama
Rozwiń
Reklama

Koronawirus: zwłoki można sprowadzać z zagranicy tylko w postaci urny z prochami. Jest skarga do RPO

Wobec pandemii wprowadzono zakaz sprowadzania do Polski zwłok w innej postaci niż urna z prochami. RPO poinformował, że wpłynęła do niego skarga rodziny zmarłego, który chciał być pochowany w kraju bez kremacji.

Aktualizacja: 04.05.2020 13:33 Publikacja: 04.05.2020 12:45

Koronawirus: zwłoki można sprowadzać z zagranicy tylko w postaci urny z prochami. Jest skarga do RPO

Foto: AdobeStock

Tymczasem – w związku z epidemią koronawirusa – aż do odwołania możliwe jest sprowadzenie do kraju wyłącznie zwłok poddanych kremacji. Stanowi tak rozporządzenie Rady Ministrów z 2 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

W ocenie skarżącej ograniczenie to jest niezrozumiałe, zważywszy m.in. na fakt, że w sposób normalny odbywa się transport towarów przez granicę.

RP.PL i The New York Times w pakiecie za 199zł!

Kup roczną subskrypcję w promocji Black Month - duet idealny i korzystaj podwójnie!

Zyskujesz:

- Roczny dostęp do The New York Times, w tym do- News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

- RP.PL- twoje rzetelne i obiektywne źródło najważniejszych informacji z Polski i świata z dodatkową weekendową porcją błyskotliwych tekstów, wnikliwych analiz i inspirujących rozmów w ramach magazynu PLUS MINUS.

Reklama
Sądy i trybunały
Awantura w Trybunale Stanu. Jest śledztwo ws. naruszenia nietykalności cielesnej
Podatki
Darowizna od rodzica powinna iść na konto dziecka. Bo fiskus ją opodatkuje
Prawo drogowe
RPO chce ważnej zmiany dla kierowców przyłapanych przez fotoradar
Sądy i trybunały
Jest decyzja SN ws. sędziego Jakuba Iwańca
Materiał Promocyjny
Manager w erze AI – strategia, narzędzia, kompetencje AI
Nieruchomości
Koniec z anonimowym przeglądaniem ksiąg wieczystych. Rykoszetem dostaną notariusze
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama