ETS: Klub piłkarski może zostać ukarany za homofobiczne wypowiedzi

Homofobiczne wypowiedzi „patrona” zawodowego klubu piłkarskiego mogą skutkować nałożeniem na ten klub ciężaru dowodu, że nie prowadzi on dyskryminacyjnej polityki zatrudnienia - orzekł dziś ETS.

Publikacja: 25.04.2013 14:06

Klub piłkarski musi uważać co mówi o sportowcach-gejach

Klub piłkarski musi uważać co mówi o sportowcach-gejach

Foto: www.sxc.hu

Organizacja pozarządowa Accept, zajmująca się wspieraniem i ochroną praw lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transseksualnych w Rumunii, złożyła 3 marca 2010 r. skargę do krajowej rady ds. zwalczania dyskryminacji (CNCD) przeciwko zawodowemu klubowi piłkarskiemu SC Fotbal Club Steaua Bucure?ti SA (FC Steaua) i Georgeowi Becalemu, który tytułował się „patronem" tego klubu.

Zdaniem Accept została naruszona zasada równego traktowania w dziedzinie zatrudniania. W ramach wywiadu dotyczącego ewentualnego transferu pewnego piłkarza zawodowego, G. Becali miał bowiem oświadczyć, że nigdy nie zaangażuje sportowca będącego homoseksualistą. Drugiemu obwinionemu - klubowi FC Steauy - Accept zarzucał, że ten nigdy nie zdystansował się wobec oświadczeń G. Becalego.

CNCD stwierdziła, że okoliczności te nie są objęte dziedziną pracy, gdyż oświadczenia G. Becalego nie mogą zostać uznane za pochodzące od pracodawcy lub od osoby odpowiedzialnej za zatrudnianie. Rada uznała jednak, że oświadczenia te stanowią dyskryminację w formie molestowania i ukarała G. Becalego upomnieniem. Było ono jedyną karą, której nałożenie było wtedy możliwe na mocy prawa rumuńskiego, gdyż decyzja CNCD została wydana ponad sześć miesięcy po wystąpieniu zarzucanych czynów.

Accept zaskarżył powyższą decyzję do rumuńskiego sądu apelacyjnego w Bukareszcie, który zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości z pytaniami dotyczącymi wykładni dyrektywy dotyczącej równego traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy.

W wydanym dzisiaj wyroku Trybunał podkreślił, że uprawianie sportu w charakterze działalności gospodarczej jest jak najbardziej przedmiotem prawa Unii. Dlatego też dyrektywa w sprawie równego traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy może mieć również zastosowanie do sytuacji, które dotyczą oświadczeń odnoszących się do warunków dostępu do zatrudnienia, w tym również warunków rekrutacji (sygnatura sprawy: C-81/12).

Zdaniem Trybunału okoliczność, że klub sportowy nie zdystansował się wyraźnie wobec oświadczeń Becalego, może zostać wzięta pod uwagę przy ocenie jego polityki zatrudnienia.

- Obwiniony FC Steaua nie może zaprzeczyć istnieniu faktów nasuwających przypuszczenie, że prowadzi dyskryminacyjną politykę zatrudnienia, ograniczając się do stwierdzenia, iż oświadczenia sugerujące istnienie homofobicznej polityki zatrudnienia pochodzą od osoby, która choć twierdzi, że odgrywa ważną rolę w kierownictwie tego pracodawcy, i wydaje się odgrywać taką rolę, nie ma wpływu na zatrudnianie pracowników - stwierdził ETS.

W ocenie Trybunału dyrektywa unijna stoi na przeszkodzie uregulowaniu krajowemu, na mocy którego w przypadku ustalenia dyskryminacji ze względu na orientację seksualną możliwe jest tylko wydanie „upomnienia" po upływie sześciu miesięcy od nastąpienia okoliczności faktycznych, jeżeli taka kara nie jest skuteczna, proporcjonalna i dolegliwa. - Dokonanie oceny, czy tak jest w rozpatrywanym przypadku należy ostatecznie do sądu rumuńskiego - dodał ETS.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo