Najnowsze dane mówią, że z powodu zakażenia nowym koronawirusem SARS-CoV-2 hospitalizowanych jest w Polsce 1 971 osób - to mniej niż dzień wcześniej (o 22) i niż przed tygodniem (o 36). 89 osób wymaga respiratora.

W porównaniu ze stanem sprzed 24 godzin, liczba osób objętych w naszym kraju kwarantanną spadła o 1 789 i wynosi 114 tys. W ujęciu tygodniowym wzrost wynosi 19,7 tys. Nadzorem epidemiologicznym objęto 9 962 osoby (dobowy spadek o 1,8 tys., tygodniowy wzrost o 1,9 tys.).

Czytaj także:

Jak rozprzestrzenia się wirus? Zamieszanie po wpisie CDC

Prof. Horban: Będą kolejne rekordy zakażeń koronawirusem

WHO: Niemal 2 mln zakażeń w tydzień

Od wtorku liczba ozdrowieńców wzrosła w Polsce o 589, w ciągu tygodnia - o 3,4 tys. Za ozdrowiałych uznano w sumie 65 561 zakażonych.

Według danych z 22 września, w naszym kraju pod kątem koronawirusa przebadano ponad 3,15 mln próbek pobranych od ponad 3,02 mln osób.

Made with Flourish

W środowym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że testy potwierdziły zakażenie nowym koronawirusem u kolejnych 974 osób. Nowe przypadki dotyczą wszystkich województw: mazowieckiego (164), małopolskiego (135), pomorskiego (114), łódzkiego (84), śląskiego (82), wielkopolskiego (76), kujawsko-pomorskiego (54), dolnośląskiego (46), lubelskiego (46), świętokrzyskiego (36), warmińsko-mazurskiego (34), podkarpackiego (24), opolskiego (24), podlaskiego (22), lubuskiego (17) i zachodniopomorskiego (16).

Tylko raz - 19 września - dobowa liczba zakażeń SARS-CoV-2 była w Polsce wyższa.

"Z przykrością informujemy o śmierci 28 osób zakażonych koronawirusem" - podał resort. Zgony odnotowano w Bytowie, Kędzierzynie-Koźlu, Końskich, Dębicy, Tychach, Częstochowie, Zgierzu, Łodzi, Radomsku, Warszawie, Przasnyszu, Poznaniu, Krakowie, Liamanowej, Augustowie, Bydgoszczy, Grudziądzu oraz w miejscowości Parchowo. Zmarły osoby w wieku od 34 do 96 lat.

To najwyższa w naszym kraju dobowa liczba zmarłych zakażonych SARS-CoV-2 od 18 czerwca. "Większość osób miała choroby współistniejące" - przekazano.

Made with Flourish

We wtorek ministerstwo informowało o kolejnych 711 zakażeniach i 18 zgonach, w poniedziałek przypadków było 748, zmarło 5 osób.

W sumie koronawirusa wykryto w naszym kraju u 81 673 osób, 2 344 zakażonych zmarło.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.