Gen rs4702 sprawia, że wirus replikuje się w organizmie szybciej, szczególnie w ludzkim mózgu - wynika z badań zespołu dr Kristen Brennand.

Mutacja tego genu może zahamować reprodukcję koronawirusa - ustalili badacze. Jednak osoby, które są nosicielami tej mutacji, mają często problem z neuronami, który jest powiązany ze schizofrenią i innymi chorobami psychicznymi - jak wynika z niektórych wcześniejszych badań.

Jak podkreślają autorzy badania jego wyniki są dowodem, że "zwykła wariacja genowa może mieć wpływ na infekcję wirusową".

Być może to właśnie od bagażu genetycznego poszczególnych osób zależy więc to, kto przechodzi COVID-19 ostro, a kto łagodnie. Przebieg choroby potrafi być bowiem bardzo różny nawet w jednej grupie wiekowej.

Zespół kierowany przez Brennand w ramach eksperymentu zainfekował ludzkie neurony zawierające gen rs4702 niewielką "dawką" koronawirusa SARS-CoV-2.

W ciągu 24 godzin liczba cząsteczek zwiększyła się blisko 150 tysięcy razy. Kiedy gen rs4702 zmodyfikowano genetycznie, wywołując mutację podobną do tej, jaka występuje u ludzi, wówczas liczba zreplikowanych cząsteczek zmniejszyła się o jedną trzecią.

Gen rs4702 jest odpowiedzialny za wytwarzanie furyny, enzymu kluczowego dla właściwego funkcjonowania wielu białek. Gen pojawia się nie tylko w mózgu, ale też w płucach i jelitach.

Naukowcy uważają, że SARS-CoV-2 wykorzystuje ten właśnie enzym przy infekowaniu ludzkiego organizmu.