- Do tej pory możliwość dochodzenia odszkodowania za pojawienie się NOP-u (niepożądany odczyn poszczepienny - red.) odbywała się na zasadach ogólnych - mówił na konferencji prasowej minister zdrowia. - Uproszczona zostanie procedura ubiegania się o odszkodowanie w wyniku niepożądanego odczynu poszczepiennego - zapowiedział Adam Niedzielski.

- Aby zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów, zaproponowaliśmy rozwiązanie polegające na stworzeniu Funduszu Kompensacyjnego. Dysponentem Funduszu będzie Rzecznik Praw Pacjenta - przekazał minister.

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że na ponad 257 tys. przeprowadzonych szczepień liczba niepożądanych odczynów wyniosła 37.

Czytaj także: Nowych zakażeń o 27 proc. mniej niż przed tygodniem

- Świadczenia z Funduszu obejmą na początku osoby, które miały wykonane szczepienia ochronne przeciw COVID-19 przeprowadzane po 26 grudnia 2020 r., u których wystąpiły działania niepożądane tj. konieczna była hospitalizacja przez co najmniej 14 dni - zapowiedział minister.

- Wysokość świadczenia kompensacyjnego, jeśli dojdzie do hospitalizacji, będzie wynosiła od 10 tys. do 100 tys. zł. W zależności od długości okresu leczenia - dodał.

Czytaj także: W poniedziałek zaszczepiono 55 tys. osób. Zutylizowano 268 dawek

Od 2022 roku ustawa o funduszu kompensacyjnym będzie odnosiła się do wszystkich osób, u których dojdzie do niepożądanego odczynu poszczepiennego także w wyniku innych szczepionek.

Fundusz będzie finansowany ze środków które są przeznaczone na przeciwdziałanie COVID-19, czyli z tak zwanego funduszu covidowego.

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ