Ustalenia dotyczące skuteczności pierwszej dawki szczepionki na COVID-19, podanej pracownikom Sheba Medical Center - największego izraelskiego szpitala - stawiają pod znakiem zapytania zasadność podawania szczepionym dwóch dawek tej szczepionki w warunkach deficytu szczepionek na świecie.

Z testów klinicznych szczepionki Pfizer/BioNTech wynika, że po podaniu dwóch dawek w odstępie 21 dni, jest ona skuteczna w 95 procentach.

Już kilka dni temu kanadyjscy badacze na łamach jednego z pism naukowych sugerowali, że rządy powinny opóźniać podawanie szczepionym drugiej dawki szczepionki Pfizer/BioNTech, ze względu na wysoką skuteczność pierwszej dawki.

Badacze ci, których list opublikował "New England Journal of Medicine", powołując się na dokumenty przekazane przez Pfizera Agencji Żywności i Leków (FDA) w USA twierdzą, że po podaniu pierwszej dawki szczepionka jest skuteczna w 92,6 proc.

FDA w grudniu informowała, że dane z testów klinicznych wskazują, iż szczepionka zaczyna dawać ochronę zaszczepionym przed podaniem drugiej dawki, ale - jak podawała wówczas - potrzebnych jest więcej danych, by rozważać podawanie tylko jednej dawki szczepionki.

W izraelskim szpitalu wśród 7 214 pracowników, którzy w styczniu otrzymali pierwszą dawkę szczepionki Pfizer/BioNTech, zaobserwowano spadek liczby objawowych zakażeń koronawirusem o 85 proc. w okresie od 15 do 28 dnia po otrzymaniu pierwszej dawki.

W tym samym okresie spadek liczby zakażeń objawowych i bezobjawowych w tej grupie wyniósł 75 proc.

Gili Regev-Yochay, epidemiolog z Sheba Medical Center wskazuje jednak, że do wyników tych należy podchodzić ostrożnie, ponieważ pracownicy szpitala, którym podano szczepionkę są "w większości młodzi i zdrowi". - Nie mamy pracowników w wieku powyżej 65 lat - dodała.

Jednocześnie zwróciła uwagę, że badanie wykonano w szczycie obecnej fali epidemii koronawirusa w Izraelu, gdy szpitale notowały zwiększony napływ zakażonych koronawirusem.

Pfizer nie komentuje wyników badania podkreślając w oświadczeniu, że przeprowadza własne analizy.