Wirusolożka: Nawet dwuminutowa rozmowa może powodować zakażenie

- Liczne badania wskazują na to, że nawet krótka, dwuminutowa rozmowa twarzą w twarz może powodować zakażenie - zwróciła uwagę prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie.

Aktualizacja: 05.05.2021 06:31 Publikacja: 04.05.2021 18:37

Wirusolożka: Nawet dwuminutowa rozmowa może powodować zakażenie

Foto: stock.adobe.com

Ekspertka zwróciła uwagę w Polsat News, że „żeby dmuchać na zimne trzeba pokazać Inspekcji Sanitarnej jak najszerszą liczbę kontaktów, nawet z tymi, z którymi kontaktowaliśmy się bardzo krótko”. - W przeciwnym razie, jeśli będziemy mówić o 15-minutowych kontaktach może się okazać, że  przez oczka siatki kontaktów” przedostaną się osoby już zakażone - tłumaczyła.

Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska komentowała decyzję, ogłoszoną we wtorek przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, dotyczącą „zmiany procedury przekraczania granicy w przypadkach krajów, gdzie najczęściej występują te mutacje, które stanowią potencjalnie największe zagrożenie”. - Dlatego w przypadku Brazylii, Indii i RPA wszystkie osoby, które będą przyjeżdżały z tych trzech kierunków będą automatycznie poddawane kwarantannie bez braku możliwości zwolnienia testem wykonanym w ciągu 48 godzin po przyjeździe. Dopiero po 7 dniach te osoby będą mogły wykonać test po to, żeby ewentualnie być z kwarantanny zwolnionym - ogłosił szef resortu zdrowia.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl!

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Diagnostyka i terapie
Chirurdzy stanęli do walki o etos swojego zawodu i o pacjentów
Diagnostyka i terapie
Są szanse na refundację nowoczesnych metod diagnostyki molekularnej w Polsce
Diagnostyka i terapie
Bez nowoczesnych badań nie pokonamy raka
Diagnostyka i terapie
Hipofosfatazja. Jest lek, nie ma refundacji. Rodzice piszą do Ministerstwa Zdrowia
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Materiał partnera
Jak lepiej zadbać o pacjentów z SM?