Firma poinformowała, że uczestnicy badań to osoby niezaszczepione mające więcej niż 18 lat, które miały w ciągu ośmiu dni kontakt z osobą zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2.

Okazało się, że AZD7442, lek zawierający przeciwciała monoklonalne, redukował ryzyko objawowego zakażenia koronawirusem u takich osób o 33 proc. w porównaniu do grupy, która otrzymała placebo, co nie jest wartością "istotną statystycznie".

Mene Pangalos, wiceprezes AstraZeneca zaznaczył, że obiecujące wyniki dają badania dotyczące ochrony, jaką zapewnia terapia przeciwciałami u osób z negatywnym wynikiem testu na COVID-19.

AstraZeneca bada też jaki efekt dała terapia AZD7442 prowadzona przed tym, gdy dana osoba miała kontakt z zakażonym i w jakim zakresie terapia chroni przed ostrym przebiegiem COVID-19.

Terapie za pomocą przeciwciał monoklonalnych, imitujących działanie naturalnych przeciwciał, opracowały firmy Regeneron Pharmaceuticals Inc i Eli Lilly & Co. Terapie te są stosowane w USA w przypadku osób już zakażonych koronawirusem.

Europejska Agencja ds. Leków (EMA) dopuściła do użycia w UE terapię opracowaną przez Regeneron.

Lek AZD7442 powstał przy współpracy AstraZeneki z rządem USA.