1 lipca premier Mateusz Morawiecki podczas kampanijnej wizyty w Tomaszowie Mazowieckim zachęcał do „tłumnego” udziału w wyborach. - Wszyscy, zwłaszcza seniorzy, nie obawiajmy się. Idźmy na wybory. To ważne, żeby móc kontynuować tę sprawiedliwą linię rozwoju - przekonywał Morawiecki. - Trzeba pójść na wybory tłumnie 12 lipca. Szef rządu zapewniał, że podobnie jak „nic się nie stało” podczas I tury wyborów 28 czerwca, tak nic się nie stanie również podczas głosowania w II turze.

Dowiedz się więcej: Premier: Trzeba tłumnie iść do wyborów. Wirus w odwrocie

Premier wyraził też zadowolenie, że społeczeństwo coraz mniej obawia się wirusa, bo to, jego zdaniem, „jest dobre podejście”. - Bo on jest w odwrocie - zapewniał.

- Mit słabszego wirusa powstał już dość dawno, bo wynika z grypy - komentował w czwartek w RMF prof. Włodzimierz Gut. - Trzeba pamiętać, że nie każdy wirus jest grypą - dodał.

Pytany o słowa Mateusz Morawieckiego, wirusolog zauważył, że „premier jest zawodowcem nie w każdej dziedzinie”. - Gdybym ja się wziął za bankowość, podejrzewam, że zrobiłbym jeszcze gorsze błędy - mówił. - Jeżeli mówimy, że sytuację mamy dobrą, oznacza to, że nie jest ona idealna, tylko że jest dobra w skali Europy - zaznaczył doradca Głównego Inspektora Sanitarnego.

- To był błąd Mateusza Morawieckiego? - dopytywał prof. Guta dziennikarz RMF FM Marcin Zaborski. - Na pewno nie był to sukces intelektualny - odparł wirusolog.

- Wypowiedź była w konkretnym miejscu, w konkretnej sytuacji, w kampanii wyborczej, kiedy szuka się sukcesów - tłumaczył profesor. Podkreślił, że Polacy dobrze radzili sobie w walce z koronawirusem. - Trzeba powiedzieć wyraźnie: był sukces, udało nam się utrzymać na poziomie nie czyniącym destrukcji w służbie zdrowia - zauważył.

Liczba potwierdzonych wynikami badań przypadków koronawirusa w Polsce wzrosła do 45 031. Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o rekordowych 615 nowych zakażeniach i śmierci 15 osób, u których stwierdzono SARS-CoV-2. Liczba ofiar epidemii w Polsce wynosi 1 709.