Zdolność do wielozadaniowości spada po 55 roku życia

Jednoczesne mówienie i chodzenie staje się trudniejsze już po ukończeniu 55 lat, wynika z najnowszych badań opublikowanych w Lancet Healthy Longevity. O dziesięć lat wcześniej niż dotychczas. Ma to związek ze zmianami w funkcjonowaniu mózgu.

Publikacja: 24.03.2023 23:01

Zdolność do wielozadaniowości spada po 55 roku życia

Foto: Adobe stock

Z badań, jakie przeprowadzili naukowcy z Barcelona Brain Health Initiative wynika, że osoby w średnim wieku mogą mieć trudności z wielozadaniowością, na przykład z jednoczesnym chodzeniem i mówieniem, i to o całą dekadę wcześniej niż zgodnie tradycyjnym progiem starości wynoszącym 65 lat.

Spadek ten jest spowodowany zmianami w funkcjonowaniu mózgu, a nie zmianami w kondycji fizycznej.

Czytaj więcej

Są nowe, priorytetowe dziedziny medycyny. Na liście 22 priorytetowe specjalizacje

Trudności w jednoczasowym chodzeniu i mówieniu u niektórych uczestników badania mogą być oznaką przyspieszonego starzenia się mózgu, poinformował główny autor badania Junhong Zhou w komunikacie prasowym. Trudności związane z „dwuzadaniowością” mogą również powodować niestabilność u osób w wieku powyżej 65 roku życia.

„W porównaniu z chodzeniem w ciszy, chodzenie w warunkach podwójnego zadania zwiększa stres w systemie kontroli motorycznej, ponieważ te dwa zadania muszą konkurować o wspólne zasoby w mózgu” – powiedział Zhou. „Uważamy, że umiejętność radzenia sobie z tym stresem i odpowiedniego utrzymania wydajności w obu zadaniach jest krytyczną funkcją mózgu, która ma tendencję do zmniejszania się w starszym wieku”.

„W porównaniu z cichym chodzeniem, chodzenie w warunkach podwójnego zadania zwiększa stres w systemie kontroli motorycznej, ponieważ te dwa zadania muszą konkurować o wspólne zasoby w mózgu” – powiedział Zhou. „Uważamy, że umiejętność radzenia sobie z tym stresem i odpowiedniego utrzymania wydajności w obu zadaniach jest krytyczną funkcją mózgu, która ma tendencję do słabnięcia w starszym wieku”.

Inne czynności, które stają się trudniejsze do wykonania podczas chodzenia, obejmowały odczytywanie znaków i podejmowanie decyzji.

Podczas tego doświadczenia, przebadano w Hiszpanii 996 dorosłych. 640 ukończyło zadanie oceny chodu i funkcji poznawczych. Każdy z uczestników był w stanie chodzić bez pomocy. Dorośli w wieku 40-64 lata zachowywali się względnie stabilnie, gdy chodzili w normalnych warunkach w ciszy. „Jednak nawet w tej względnie zdrowej grupie osób, kiedy poprosiliśmy uczestników, aby chodzili i jednocześnie wykonywali w pamięci zadanie arytmetyczne, wśród osób ponadpięćdziesięciopięcioletnich mogliśmy zaobserwować subtelne, ale istotne zmiany w chodzie” - poinformował Zhou.

Zdolność do wykonywania dwóch zadań jednocześnie zależy od wielu różnych zasobów poznawczych, wyjaśnili naukowcy. Wydajność może zostać zmniejszona w zależności od szybkości, z jaką mózg przetwarza informacje.

W badaniu zauważono również, że „słaba wydajność chodu przy wykonywaniu dwóch jednoczesnych zadań powiązana jest z ryzykiem poważnych zaburzeń poznawczych, upadków i zmian w mózgu u  osób starszych”.

Wiele chorób związanych z wiekiem, w tym choroby neurodegeneracyjne, takie jak demencja, po raz pierwszy objawia się w wieku średnim, ale nie we wszystkich przypadkach stan pogarsza się po 55 roku życia. "Niektóre osoby zdają się być odporniejsze na procesy starzenia" - powiedział Zhou.

Diagnostyka i terapie
Szczepienia przeciwko polio i krztuścowi na granicy odporności zbiorowej
Diagnostyka i terapie
HMPV: najgroźniejszy z nieznanych powszechnie wirusów
Diagnostyka i terapie
Pierwszy pacjent w Polsce oficjalnie chory przez smog
Diagnostyka i terapie
Biotechnologia kluczem do rozwoju
Diagnostyka i terapie
Herbata, jabłka i jagody mogą zapobiegać utracie pamięci