Niedzielski podsumował dotychczasową akcję szczepień, prowadzona w Polsce od 27 grudnia.  Przekazał, że do piątkowego wieczora preparat Comirnaty przyjęło 198 tysięcy osób.

Szef resortu zdrowia przewiduje, że jeśli nie nastąpią problemy z dostawą szczepionek, w pierwszym kwartale powinno zostać zaszczepionych 5 milionów osób. W drugim - 4 miliony miesięcznie.

Niedzielski uważa, że jeśli chętnych będzie 70 procent dorosłych Polaków - 21-22 miliony - to wszystkich uda się zaszczepić do września.

Minister zdrowia poinformował, że obecnie chęć zaszczepienia wyraża około 50 procent osób dorosłych.

- Wydaje się, że ten wskaźnik będzie rósł, im bardziej będzie się uwiarygadniał proces szczepienia - mówił Niedzielski.

Minister zdrowia mówił także, ze jego resort pracuje obecnie nad "koncepcja centralizacji szpitali".

- Oznaczałaby to przejęcie własności nad szpitalami przez między innymi Skarb Państwa, choć jest też kilka innych opcji, które są również analizowane - mówił Niedzielski. - Pandemia bardzo dużo nas nauczyła. Widać, że rozproszone zarządzanie, rozproszenie zasobów właścicieli, powoduje bałagan organizacyjny.

Zdaniem ministra zmianom w zakresie właścicielstwa jako pierwsze powinny być poddane szpitale powiatowe. - Szpitale obok siebie konkurują swoją ofertą, a nie współpracują. Nie dzielą się zakresami usług i to prowadzi do dużego problemu organizacyjnego - stwierdził Niedzielski.