W poniedziałek na posiedzeniu senackiej komisji zdrowia minister Adam Niedzielski mówił, że rząd rozważa dwie opcje: przedłużenie dotychczasowych obostrzeń i ciąg dalszy nauczania zdalnego lub powrót do szkół uczniów klas 1-3 w najmniej dotkniętych pandemią województwach - małopolskim i świętokrzyskim.

Na konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że do Polski dostarczono 1 051 830 dawek szczepionki. Do szpitali trafiło już 456 tys. dawek.

- Zachowujemy jako zapas 50 proc. szczepionek, które trafiają do Polski, by była gwarancja drugiej dawki dla pacjentów - mówił Dworczyk.

- Zaczynamy trzeci tydzień szczepień. W okresie świąteczno-noworocznym zaszczepionych zostało ok. 50 tys. osób, a w 2. tygodniu 150 tys. osób. Narodowy Program Szczepień staje się coraz bardziej sprawny i wydajny - dodał.

Czytaj także: Rząd zmienia strategię szczepień. Najpierw 80+

- Do końca tego tygodnia zostanie zaszczepionych 250 tys. osób. Łącznie będzie to ponad 450 tys. zaszczepionych Polaków - mówił szef KPRM.

- Nie chcemy, aby pacjenci byli narażeni na problemy logistyczne ze strony producenta, dostaw do Polski i na problemy technologiczne po stronie producenta, stąd takie konserwatywne podejście do szczepień, które jest podyktowane troską o zdrowie pacjenta - dodał.

- Warto wspomnieć o liczbie niepożądanych odczynów poszczepiennych - to 32 przypadki na 220 tys. Wszystko to delikatne przypadki, związane z zaczerwienieniem czy podwyższoną temperaturą i nikt nie został z tego powodu hospitalizowany - mówił Dworczyk.

Czytaj także: Maseczki nawet u zaszczepionych. Chcą tego głównie młodzi

- Do 14 stycznia, czyli do najbliższego czwartku, trwa zgłaszanie osób, które są w grupie „0”, którzy są szczepieni w szpitalach węzłowych. Ta grupa liczy ok. milion osób. Zakładamy, że zaszczepi się z niej min. 700 tys. osób - mówił.