Obecnie dostępna szczepionka - opracowana przez AstraZeneca we współpracy z Uniwersytetem Oksfordzkim - jest skuteczna przeciwko wariantowi koronawirusa B.1.1.7 (tzw. brytyjski wariant), ale chroni w bardzo ograniczonym zakresie przed wariantem B1.351 (tzw. wariant południowoafrykański). Z powodu nieskuteczności szczepionki jeśli chodzi o ochronę przed łagodnym i umiarkowanym przebiegiem COVID-19 u osób mających kontakt z wariantem B1.351, ze szczepienia szczepionką AstraZeneki zrezygnowało RPA.

Szczepionka AstraZeneca jest tańsza od szczepionek opartych o technologię mRNA (Pfizer/BioNTech, Moderna) i może być przechowywana w zwykłej lodówce co sprawia, że jej dystrybucja jest tańsza.

Ogłaszając swoje wyniki finansowe za 2020 rok koncern AstraZeneca poinformował, że obecnie, we współpracy z Uniwersytetem Oksfordzkim, pracuje na przystosowaniu szczepionki C19VAZ do chronienia przed nowymi wariantami koronawirusa.

"Mamy nadzieję skrócić czas potrzebny do osiągnięcia (jej) produkcji na (dużą) skalę do 6-9 miesięcy" - informuje koncern.

Zysk koncernu AstraZeneca za 2020 rok przed opodatkowaniem wyniósł 3,9 mld dolarów. Dochód ze sprzedaży szczepionki na COVID-19 wyniósł w tym okresie 2 mln dolarów.

Szczepionka AstraZeneca została dopuszczona do użyciu m.in. w UE. W Polsce będą nią w pierwszej kolejności szczepieni nauczyciele poniżej 60. roku życia - ponieważ szczepionka - do czasu pojawienia się nowych badań dotyczących jej skuteczności - nie będzie stosowana u osób mających więcej niż 60 lat.