Wcześniej, na początku lutego, Rada Medyczna rekomendowała, by szczepionka wektorowa AstraZeneca przeciw Covid-19 była podawana w Polsce osobom dorosłym w wieku od 18 do 60 lat. „Rada Medyczna zarekomendowała, aby w pierwszej kolejności tą szczepionka zostali zaszczepieni nauczyciele, w tym na początku nauczyciele klas 1-3 oraz wychowawcy w przedszkolach” - poinformowano wówczas. Według części ekspertów szczepienie pedagogów w wieku powyżej 60 lat w późniejszym terminie jest niezgodne z konstytucją.

Dowiedz się więcej: Nauczyciele po 60-tce mogą pozwać państwo za późniejsze szczepienia przeciwko Covid-19

W piątek Michał Dworczyk poinformował, że Rada Medyczna wydała nową rekomendację, która rozszerza grono, mogące się zaszczepić szczepionką AstraZeneca, do osób w wieku 18-65 lat.

„Rada Medyczna, w wyniku szczegółowych analiz, pozytywnie zaopiniowała stosowanie preparatu AstraZeneca dla osób w wieku 18-65 lat. W poniedziałek uruchomimy zapisy dla wszystkich nauczycieli do 65 roku życia. Rada rekomenduje stosowanie szczepionek na potrzeby grupy i etapu zero” - napisał szef KPRM w mediach społecznościowych.

Więcej informacji Dworczyk podał później, na konferencji prasowej. - Po konsultacjach z ekspertami minister zdrowia wydał wytyczne w formie komunikatu, który stwierdza, że szczepionką AstraZeneca mogą być szczepione wszystkie osoby urodzone w 1955 roku oraz młodsze. Zapisy nauczycieli, opiekunów żłobków, które zaczną się w poniedziałek będą już uwzględniały osoby starsze, osoby powyżej 65. roku życia, które będą mogły już się szczepić - powiedział

Skąd ta zmiana? - Jest wynikiem ciągle napływających informacji medycznych, wyników badań, które powodują, że kolejne kraje podwyższają wiek osób, które mogą być zaszczepione szczepionką AstraZeneca. Czas między podaniem pierwszej i drugiej dawki będzie wynosił w Polsce od 10 do 12 tygodni - tłumaczył Dworczyk.

Szczepionka firmy AstraZeneca to szczepionka wektorowa, w której do dostarczenia kodu genetycznego białka S używany jest adenowirus. Nie powoduje on choroby u człowieka, nie replikuje, nie namnaża się, ale jest środkiem transportu dla tego kodu genetycznego i umożliwia przedostanie się do komórki, w której powstaje odporność. Brak rekomendacji tej szczepionki dla osób powyżej 60. roku życia tłumaczony był efektem zbyt wąskich badań w tej grupie wiekowej.

Rząd zapowiadał, że do końca lutego do Polski ma dotrzeć ok. pół miliona dawek szczepionki AstraZeneki.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ