Z badania opublikowanego na łamach "British Medical Journal" wynika, że osoby zakażone brytyjskim wariantem koronawirusa są narażone na zgon po rozwinięciu się u nich COVID-19 o 64 proc. bardziej, niż osoby zakażone pierwotnym szczepem koronawirusa.

Badacze z różnych placówek badawczych w Wielkiej Brytanii przeanalizowali dane dotyczące ponad 100 tysięcy osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 pomiędzy październikiem a połową lutego.

Analizując dane zwracano uwagę na to, czy u zakażonych wykryto tzw. brytyjski wariant czy zakażenie oryginalnym szczepem wirusa.

Jak wykazało badanie wśród 54 906 osób zakażonych brytyjskim wariantem koronawirusa zarejestrowano 227 zgonów, podczas gdy u takiej samej liczby zakażonych oryginalnym szczepem wirusa liczba zgonów wyniosła 141.

- W skali społeczeństwa zgon (po zakażeniu) jest wciąż rzadki, ale wariant B.1.1.7 zwiększa ryzyko. W połączeniu z jego zdolnością do szybszego rozprzestrzeniania się czyni to z (wariantu) B.1.1.7 zagrożenie, które musi być traktowane poważnie - powiedział Robert Challen, główny autor publikacji.

Autorzy badania zaznaczają, że konieczne są kolejne badania w tym zakresie.