- CDC ustaliło, że ryzyko transmisji przez (skażoną) powierzchnię jest niskie i wtórne do głównej drogi transmisji wirusa drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt z aerozolami - oświadczył przedstawiciel CDC, Vincent Hill.

Hill dodał, że ryzyko transmisji przez kontakt ze skażoną powierzchnią jest wyższe pod dachem. - Na zewnątrz słońce i inne czynniki są w stanie zniszczyć wirusy - tłumaczył.

Jak mówił wirus ginie szybko na porowatej powierzchni, ale jest w stanie przetrwać dłużej na twardych powierzchniach pod dachem.

W związku z ustaleniami CDC zmieniło też wytyczne dotyczące mycia i dezynfekowania powierzchni w przestrzeni publicznej.

- W większości sytuacji mycie powierzchni z użyciem mydła i detergentu, nie dezynfekowanie ich, wystarczy, aby zmniejszyć i tak niskie ryzyko transmisji wirusa poprzez skażone powierzchnie - oświadczył Hill.

- Dezynfekowanie powierzchni nie jest zazwyczaj konieczne, chyba że chora osoba lub ktoś z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19 był w domu przez ostatnie 24 godziny - dodał.

Hill tłumaczył przy tym, że w takim wypadku dezynfekowanie powinno być skupione na obiektach takich jak klamki czy włączniki światła, które są często dotykane.