Reklama
Rozwiń

Przemysłowcy widzą przyszłość w ciemnych barwach

W listopadzie koniunktura w polskim sektorze przemysłowym minimalnie się poprawiła w stosunku do października, gdy była najsłabsza od ponad dekady. Firmy widzą jednak przyszłość w ciemnych barwach.

Aktualizacja: 02.12.2019 10:25 Publikacja: 02.12.2019 10:10

Przemysłowcy widzą przyszłość w ciemnych barwach

Foto: Adobe Stock

Taki obraz sytuacji w przemyśle maluje PMI, wskaźnik koniunktury bazujący na ankiecie wśród menedżerów logistyki firm.

W listopadzie, jak podała w poniedziałek firma IHS Markit, PMI w Polsce wzrósł do 46,7 pkt z 45,6 pkt w październiku. Ankietowani przez „Rzeczpospolitą” ekonomiści spodziewali się przeciętnie nieznacznie słabszego odbicia, do 46,5 pkt.

Każdy odczyt PMI poniżej 50 pkt oznacza, że w odczuciu ankietowanych menedżerów logistyki przemysł przetwórczy kurczy się w ujęciu miesiąc do miesiąca, wskazania wyższe oznaczają zaś rozwój tego sektora. Dystans od tej granicy jest miarą tempa tych zmian. W tym świetle koniunktura w polskim przemyśle była w październiku najsłabsza od połowy 2009 r. W listopadzie nieco się poprawiła, ale recesja w tym sektorze nadal trwała.

Obrazu zapaści w polskim przemyśle nie potwierdzają jednak jak dotąd oficjalne dane dotyczące produkcji przemysłowej w Polsce, które wskazują na dość łagodne spowolnienie. W październiku produkcja przemysłowa wzrosła o 3,5 proc. rok do roku, a w listopadzie – jak szacują przeciętnie ankietowani przez „Rzeczpospolitą” ekonomiści – o 0,9 proc. rok do roku. Jedną z przyczyn rozbieżności między PMI a innymi wskaźnikami koniunktury w przemyśle może być to, że IHS Markit bada niewielką grupę (około 200) firm produkcyjnych, głównie dużych, silnie włączonych w międzynarodowe łańcuchy dostaw.

Czytaj także:  Słabną główne motory wzrostu polskiego PKB 

Ankietowani przez firmę IHS Markit menedżerowie odpowiadają m.in. na pytania o to, jak zmieniły się w ich firmach w porównaniu do poprzedniego miesiąca produkcja, wartość zamówień, zatrudnienie, zaległości produkcyjne itp.

W listopadzie polskie firmy przemysłowe zgłosiły po raz 13 z rzędu spadek produkcji, co wiązało się z kolejnym spadkiem wartości zamówień, zarówno krajowych jak i eksportowych. Listopad był pod tym względem niewiele lepszy, niż październik, który z kolei był najgorszy od ponad 10 lat. Firmom szybko kurczy się lista niezrealizowanych zamówień, co sugeruje, że produkcja będzie malała także w kolejnych miesiącach. Zapasy niesprzedanych wyrobów gotowych wzrosły po raz ósmy w ciągu 10 miesięcy. Reakcją firm na te zjawiska były zwolnienia pracowników, choć na niewielką skalę.

Spowolnienie w europejskiej gospodarce skutkuje również osłabieniem presji inflacyjnej w firmach. Ceny produkcji sprzedanej ankietowanych firm w listopadzie minimalnie wzrosły po tym, jak w październiku spadły po raz pierwszy od trzech lat. Jednocześnie wzrost cen półproduktów był w minionym miesiącu najwolniejszy od września 2016 r.

Wśród ankietowanych firm nie widać cienia optymizmu. Wskaźnik oczekiwań dotyczących produkcji w horyzoncie 12 miesięcy znalazł się najniżej od 2012 r., gdy IHS Markit zaczęła go obliczać.

Widoczne w odczytach PMI spowolnienie w polskim przemyśle to odzwierciedlenie tego, co dzieje się na głównych rynkach eksportowych. PMI w przemyśle Niemiec jest poniżej 50 pkt od początku br., choć w listopadzie dość wyraźnie wzrósł: do 44,1 pkt z 42,1 pkt w październiku.

Wśród przyczyn zapaści w niemieckim przemyśle ekonomiści wymieniają głównie problemy branży motoryzacyjnej z dostosowaniem się do nowych regulacji, a także spowolnienie gospodarcze w Chinach i napięcia w globalnym handlu. Nad Renem jednak, inaczej niż w Polsce, niskie odczyty PMI znajdują odzwierciedlenie w danych dotyczących produkcji sprzedanej przemysłu, która faktycznie maleje w szybkim tempie.

Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe
Dane gospodarcze
Jerome Powell wyjaśnia, dlaczego Fed nie chce obniżyć stóp procentowych
Dane gospodarcze
Amerykanie zaczęli mniej wydawać i więcej oszczędzać
Dane gospodarcze
Alarmujące pogorszenie nastrojów w polskim przemyśle. Fatalne dane o PMI