Koronawirus kurczy południowokoreańską gospodarkę

Południowokoreański PKB spadł w pierwszym kwartale o 1,4 proc. w porównaniu z czwartym kwartałem. To największy jego spadek od 2008 r. Średnia prognoz analityków mówiła o skurczeniu się gospodarki o 1,5 proc.

Publikacja: 23.04.2020 07:45

Koronawirus kurczy południowokoreańską gospodarkę

Foto: AFP

Licząc rok do roku gospodarka odnotowała jednak wzrost w pierwszym kwartale. Wyniósł on 1,3 proc., po tym jak w końcówce 2019 r. gospodarka wzrosła o 2,3 proc. Konsumpcja prywatna zmniejszyła się o 6,4 proc. kw./kw., co było największym jej spadkiem od 1998 r., czyli od azjatyckiego kryzysu finansowego. Eksport zmniejszył się o 2 proc. kw./kw.

- Gospodarka powinna skurczyć się w co najmniej jeszcze jednym kwartale a ciężkie czasy dla eksportu nadal będą trwały. Konsumpcja poprawi się, dzięki zwiększonym wydatkom fiskalnym, ale eksport kluczowych produktów nadal będzie tracił - prognozuje Moon Jung-hui, ekonomista z KB Banku.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
9zł za pierwszy miesiąc.

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
9 zł pierwszy miesiąc, a potem 39 zł/msc
Dane gospodarcze
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Dane gospodarcze
Wojna celna poprawia atrakcyjność Polski. Skok inwestycji
Dane gospodarcze
Gospodarka USA gwałtownie zwalnia w związku z cłami Donalda Trumpa
Dane gospodarcze
Jaka jest naprawdę inflacja w Rosji? Obywatele nie wierzą statystykom
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Dane gospodarcze
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc. Niemcy zaskoczyły
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne