Reklama
Rozwiń

Przemysł zalany zamówieniami

Zamówienia na polskie produkty przemysłowe zwiększyły się w maju najbardziej od ponad trzech lat. Firmy mają jednak trudności z ich realizacją. To zapowiedź kontynuacji ożywienia w inwestycjach, ale też podwyżek cen.

Aktualizacja: 01.06.2021 09:59 Publikacja: 01.06.2021 09:55

Przemysł zalany zamówieniami

Foto: AdobeStock

Taki obraz sytuacji w polskim przemyśle maluje PMI, wskaźnik koniunktury bazujący na ankiecie wśród menedżerów logistyki przedsiębiorstw. W maju, jak podała we wtorek firma IHS Markit, indeks wzrósł do rekordowego poziomu 57,2 pkt z 53,7 pkt w kwietniu. Poprzedni rekord, z kwietnia 2004 r., wynosił 56,8 pkt. Majowa zwyżka o 3,5 pkt również należała do największych w historii polskiego PMI, sięgającej 1998 r.

Ankietowani przez „Rzeczpospolitą” ekonomiści przeciętnie spodziewali się stabilizacji tego wskaźnika na kwietniowym poziomie. Wtedy bowiem PMI zmalał wbrew oczekiwaniom na zwyżkę. Był to w dużej mierze efekt ograniczeń podażowych, które hamowało rozwój przemysłu. Ekonomiści zakładali, że podobnie było w maju. I rzeczywiście, w świetle PMI firmy wciąż mają trudności ze zwiększaniem produkcji, ale mimo to nastroje w przemyśle są szampańskie.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Dane gospodarcze
Rosja się kurczy. Kreml utajnia dane demograficzne
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Dane gospodarcze
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Dane gospodarcze
Kierunek dla stóp procentowych w Polsce: w dół, choć raczej nie w cyklu
Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe