Liczba urządzeń działających pod kontrolą tego systemu ma się zwiększyć z ok. 25 mln w 2009 r. do ok. 68 mln w 2013 r. Udział Windows Mobile w rynku wyniesie 15,3 proc. (w drugim kwartale 2009 r. było to 9 proc.). Niekwestionowanym liderem będzie wciąż należący do Nokii Symbian, który za cztery lata będzie działał w 47,6 proc. urządzeń (w drugim kwartale 2009 r. – 50,3 proc.).
Wzrost liczby użytkowników Windows Mobile będzie spowodowany przede wszystkim szybkim przyrostem ilości urządzeń przenośnych na całym świecie. Dziś zaledwie 1,7 mld osób ma dostęp do Internetu. Jak prognozuje Gartner Research, w 2015 r. liczba internautów sięgnie 5 mld, przy czym dla wielu z nich podstawowym narzędziem korzystania z sieci będzie smartfon.
Jak wyjaśnia Tina Teng, starszy analityk iSuppli, asem w rękawie Microsoftu jest elastyczność Windows Mobile i duża ilość dostępnego oprogramowania. – Te zalety pozwalają konkurować mu z Symbianem czy Androidem, mimo niedoskonałości np. interfejsu użytkownika czy wycofania się ze współpracy z Microsoftem takich firm jak Palm czy Motorola. Te straty zostaną częściowo powetowane przez umowę z LG, trzecim największym producentem telefonów komórkowych na świecie – komentuje Tina Teng.
Microsoft wciąż może się pochwalić największą (14) liczbą umów z producentami sprzętu. Drugi Symbian ma ich dziesięć.