W ostatnim kwartale zadłużenie wzrosło o 5,3 mld euro. Przez cały 2009 r. przyrosło o 21,1 mld euro.
Zadłużenie przedsiębiorstw wynosiło 86,4 mld euro. W ich przypadku znaczącą część stanowią kredyty uzyskane od inwestorów bezpośrednich – zagranicznych firm, które sprawują kontrolę nad polskimi podmiotami. Takie kredyty miały w końcu grudnia 2009 r. wartość 37,0 mld euro. W ostatnim kwartale ubiegłego zagraniczni inwestorzy zmniejszyli ten rodzaj zaangażowania w swoich polskich filiach o 0,1 mld euro. W całym ubiegłym roku wartość kredytów od inwestorów bezpośrednich wzrosła o 3,3 mld euro.
Zadłużenie zagraniczne sektora publicznego wynosiło w końcu grudnia 60,9 mld euro. Przez ostatnie trzy miesiące 2009 r. wzrosło o 4,0 mld euro. W całym ubiegłym roku zwiększyło się o 12,8 mld euro.
Największa część zadłużenia sektora rządowego i samorządowego to zobowiązania z tytułu emisji papierów dłużnych. W grudniu minionego roku papiery sektora publicznego w posiadaniu inwestorów zagranicznych (chodzi zarówno o emisje, które były kierowane na zagraniczne rynki, jak i np. obligacje skarbowe emitowane na rynek polski, ale kupione przez podmioty z zagranicy) miały wartość 51,1 mld euro. W porównaniu z grudniem 2008 r. zwiększyła się ona o 10,9 mld euro.
Zagraniczni inwestorzy biorą pod uwagę nie tylko ogólną wartość zadłużenia każdego kraju. Liczy się przede wszystkim to, jak dużą jego część trzeba będzie spłacić w najbliższym czasie. W przypadku Polski zadłużenie krótkoterminowe – czyli o terminie spłaty nieprzekraczającym roku – stanowiło w grudniu 26,5 proc. całkowitej kwoty zobowiązań. W porównaniu z końcem 2008 ten udział spadł o 0,2 pkt proc. W ostatnim kwartale 2009 r. wzrósł o 1,1 pkt proc.