Reklama
Rozwiń

Słaby wynik produkcji w czerwcu

Produkcja przemysłowa sygnalizuje zwolnienie gospodarki. Wskaźnik w czerwcu wzrósł o 1,1 proc. w stosunku do maja i o 2 proc. w skali roku

Publikacja: 19.07.2011 15:06

Słaby wynik produkcji w czerwcu

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik PG Piotr Guzik

Produkcja przemysłowa wzrosła w cenach stałych po wyeliminowaniu czynników sezonowych o 4,5 proc. w skali roku. To najniższy wzrost od października 2009 roku. W cenach bieżących wzrost wartości jest jeszcze niższy, bo 2 proc.

Ta dynamika  zaskoczyła większość analityków. Spodziewali się wyższych wartości, ale teraz przestrzegają przed wyciąganiem wniosków o załamaniu się produkcji przemysłowej ( konsensus rynku to 5,8 proc. w cenach bieżących)

- Gospodarka zwalnia i to za sprawą tego co dzieje się poza naszymi granicami, szczególnie u partnerów handlowych w Unii Europejskiej - uważa Arkadiusz Krześniak, główny ekonomista Deutsche Banku w Warszawie. Zwraca uwagę na to, iż spadki wartości produkcji przemysłowej są skoncentrowane w 11 branżach  przemysłu, głównie w produkcji wyrobów elektronicznych i optycznych oraz w produkcji dóbr kapitałowych, czyli branż proeksportowych.

- Naszym zdaniem ważną przyczyną spowolnienia wzrostu produkcji w czerwcu jest spowolnienie wzrostu popytu zewnętrznego, do czego przyczyniło się pogorszenie perspektyw wzrostu w niemieckim przemyśle. - dodaje Jakub Borowski, główny ekonomista Invest Banku SA

Wojciech Matysiak, analityk PKO SA zwraca uwagę na wpływ czynników statystycznych oraz wysoką wartość produkcji przemysłowej w zeszłym roku w czerwcu. - Wolniejszy wzrost produkcji przemysłowej jest jednak przede wszystkim konsekwencją spadku popytu zewnętrznego. Opublikowany na początku miesiąca indeks PMI zasygnalizował, że tempo spadku zamówień eksportowych było w czerwcu najwyższe od 2 lat. - dodaje

Maria Drozdowicz - Bieć, prof. SGH i analityk z firmy BIEC nie jest zaskoczona danymi: -  Produkcja przemysłowa nie będzie już rosła w tempie tak dynamicznym jak w ostatnim roku. Powinniśmy się raczej spodziewać 3 - 4 proc. realnych wzrostów w skali roku. - Jej zdaniem firmy mogą mieć coraz poważniejsze problemy finansowe ponieważ płace będą realnie rosły  w tempie wyprzedzającym wydajność pracy. - Dodatkowo  nie rosną też zamówienia. Zachowanie 4 proc. wzrostu gospodarczego w tym roku staje się nie lada wyzwaniem. -  - dodaje ekonomistka.

Za to rośnie dynamicznie wartość produkcji budowlano-montażowej  o  17,0 proc. w skali roku w cenach bieżących. Podobnie jak w poprzednich miesiącach do wzrostu produkcji w czerwcu przyczyniły się inwestycje publiczne, w szczególności inwestycje w infrastrukturę transportową.

Według danych GUS dynamika cen produkcji sprzedanej przemysłu nieco obniżyła się w skali miesiąca i roku. Ceny PPI wzrosły o 5,3 proc. w skali roku.  - Do obniżenia tempa wzrostu cen produkcji sprzedanej przemysłu przyczyniły się głównie efekty wysokiej bazy sprzed roku, związane z silnym osłabieniem kursu złotego oraz wzrostem cen gazu. - tłumaczy Jakub Borowski. Jego zdaniem utrzymujący się od trzech miesięcy spadek inflacji PPI w przetwórstwie przemysłowym (do 5,1 proc. w czerwcu wobec 9,5 proc. w marcu w skali roku) sygnalizuje malejącą presję kosztową, co będzie sprzyjać stabilizacji inflacji bazowej w kolejnych miesiącach.

Ekonomiści zwracają uwagę, że jeśli taka tendencja wzrostów produkcji utrzyma się w kolejnych miesiącach nie uda się uzyskać prognozowanego przez rząd na ten i przyszły rok wzrostu wartości inwestycji prywatnych.

Dane gospodarcze
Rosja się kurczy. Kreml utajnia dane demograficzne
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Dane gospodarcze
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Dane gospodarcze
Kierunek dla stóp procentowych w Polsce: w dół, choć raczej nie w cyklu
Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe