"Diagnozy i prognozy sprzedaży oraz oceny bieżącej sytuacji finansowej są korzystne, lepsze od zgłaszanych przed miesiącem. Utrzymują się pozytywne przewidywania dotyczące sytuacji finansowej. Przedsiębiorcy przewidują, iż ceny towarów będą rosnąć wolniej niż zapowiadano w lipcu" - napisano w komunikacie GUS.

Według GUS ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się w sierpniu na poziomie plus 10 (plus 9 w lipcu).

"Poprawę koniunktury sygnalizuje 19 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 9 proc. (przed miesiącem odpowiednio 19 proc. i 10 proc.). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - napisano.

Spośród badanych jednostek w sierpniu 5,3 proc. podmiotów nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (wobec 5,2 proc. przed rokiem).

"Największe trudności napotykane przez przedsiębiorców zgłaszających występowanie barier związane są z konkurencją na rynku (barierę tę sygnalizuje w sierpniu br. 58 proc. przedsiębiorstw, 53 proc. w analogicznym miesiącu ub. r.) oraz kosztami zatrudnienia (46 proc. w sierpniu br., 47 proc. przed rokiem). W ujęciu rocznym w największym stopniu spadło znaczenie barier związanych z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (z 46 proc. do 41 proc.) i niedostatecznym popytem (z 39 proc. do 34 proc.), natomiast wzrosło – barier związanych z konkurencją na rynku, a także niejasnymi i niespójnymi przepisami prawnymi (z 37 proc. do 42 proc.)" - napisano w komunikacie GUS.