Strefa euro w stagnacji. O włos uniknęła recesji

Gospodarki strefy euro i Niemiec ledwo uniknęły recesji. Wzrost PKB Francji był w czwartym kwartale zerowy. Zaskakująco dobrze radziły sobie natomiast kraje południa eurolandu.

Publikacja: 30.01.2024 11:59

Strefa euro w stagnacji. O włos uniknęła recesji

Foto: Stefan Wermuth/Bloomberg

Strefa euro uniknęła technicznej recesji w drugiej połowie 2023 r. O ile w trzecim kwartale jej PKB spadł o 0,1 proc. (w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami), to w czwartym kwartale wzrost był zerowy. Analitycy średnio prognozowali natomiast jego spadek o 0,1 proc.

Słabnący motor Europy

Niemcy, czyli największa gospodarka strefy euro, ledwo uniknęły recesji w drugiej połowie 2023 r. Niemiecki PKB spadł w czwartym kwartale o 0,3 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Odczyt ten był zgodny z prognozami. Kwartał wcześniej wzrost gospodarczy był zerowy (pierwszy odczyt mówił o spadku PKB o 0,1 proc.). Gospodarka Niemiec skurczyła się przez cały 2023 r. o 0,3 proc.

– Gospodarka niemiecka uniknęła technicznej recesji, czyli dwóch kwartałów spadku PKB z rzędu. Średnie tempo jej wzrostu od drugiego kwartału 2022 r. wynosi jednak 0 proc. Gospodarka niemiecka pozostaje więc w strefie mroku pomiędzy recesją a stagnacją – ocenia Carsten Brzeski, ekonomista ING.

Słabe były również dane o PKB z Francji. Wzrost gospodarczy był tam w czwartym kwartale zerowy, po tym, jak w trzecim również wyniósł zero procent. – Stagnacja gospodarki francuskiej była zgodna ze średnią prognoz i z lekko zrewidowanymi w górę danymi za trzeci kwartał. To oznacza, że PKB nie wzrósł przez całą drugą połowę zeszłego roku. Słabość odczuwalna w czwartym kwartale była głównie skutkiem spadku inwestycji oraz konsumpcji gospodarstw domowych (odpowiednio o 0,7 proc. i o 0,1 proc. kw./kw.). Ostro spadł też import (o 3,1 proc.), a eksport niewiele się zmienił. Aktywność budowlana spadała natomiast przez piąty kwartał z rzędu – wskazuje Andrew Kenningham, ekonomista z firmy badawczej Capital Economics.

Prosperujące peryferia

Zaskakująco dobrze radziły sobie natomiast gospodarki państw południa strefy euro. O ile spodziewano się, że gospodarka Włoch będzie w stagnacji, to urosła ona o 0,2 proc. w końcówce roku, po zwyżce o 0,1 proc. w trzecim kwartale. PKB Hiszpanii wzrósł natomiast o 0,6 proc., po wzroście o 0,4 proc. w poprzednich trzech miesiącach. Portugalia doświadczyła w czwartym kwartale zwyżki PKB aż o 0,8 proc., po spadku o 0,2 proc. w trzecim.

Z technicznej recesji wyszła za to Austria. O ile w drugim kwartale jej PKB spadł o 1,1 proc., a w trzecim zmniejszył się o 0,5 proc., to czwartym wzrósł o 0,2 proc. Średnio prognozowano jego spadek o 0,2 proc.

PKB
Dane gospodarcze
EBC nadal gotowy do cięcia stóp w czerwcu. „Mamy teraz trend dezinflacyjny”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Dane gospodarcze
Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano. Nie będzie cięć stóp w czerwcu?
Dane gospodarcze
Agencja Fitch obcięła perspektywę ratingu Chin do negatywnej
Dane gospodarcze
Inflacja na Ukrainie hamuje. Jest najniższa od czterech lat
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Dane gospodarcze
Inflacja poniżej oczekiwań, ale wciąż zbyt wysoka