Wskaźnik nastrojów konsumentów poprawił się dla sierpnia do minus 24,4 pkt z minus 25,2 w lipcu, był też nieco lepszy od minus 24,7 pkt przewidywanych przez analityków pytanych przez Reutera.

Poprawa nastrojów wynikała głównie z oczekiwań większych dochodów — stwierdził Ralf Bürkl, ekspert w instytucie od konsumpcji — bo podwskaźniki gotowości do oszczędzania i do robienia zakupów były niemal identyczne dla obu miesięcy — lipca i sierpnia. Oczekiwania dotyczące dochodów poprawiły się o 5,5 pkt do minus 5,1 pkt w lipcu, do najwyższego poziomu od czasu rosyjskiej agresji na Ukrainę. W sierpniu 2022 ten wskaźnik wynosił minus 45,7 pkt. — Źródłem malejącego pesymizmu jest głównie nadzieja na spadek poziomu inflacji — stwierdził Bürkl.

Ceny w Niemczech wzrosły w czerwcu, przerywając stały spadek od początku roku. Analitycy ankietowani przez Reutera spodziewają się powrotu tendencji spadkowej. — To oznacza, że szanse ponownego pojawienia się poprawy nastrojów konsumentów są nieco większe, ale nadal będą one na niskim poziomie w najbliższych miesiącach, a spożycie obywateli nie przyczyni się dodatnio do wzrostu gospodarczego — ocenił analityk GfK.