Reklama
Rozwiń

Najnowszy odczyt indeksu PMI wskazuje na poprawę koniunktury w przemyśle przetwórczym

Po rozczarowującym kwietniu, w maju koniunktura w polskim przemyśle przetwórczym poprawiła się bardziej, niż oczekiwali ekonomiści.

Aktualizacja: 01.06.2016 12:57 Publikacja: 01.06.2016 11:36

Wskaźnik PMI, który mierzy aktywność w sektorze przemysłowym na podstawie ankiety wśród przedsiębior

Wskaźnik PMI, który mierzy aktywność w sektorze przemysłowym na podstawie ankiety wśród przedsiębiorstw, znalazł się w maju na poziomie 52,1 pkt, w porównaniu do 51 pkt w kwietniu – podała w środę firma Markit Economics.

Foto: Fotorzepa, Tomasz Jodłowski

Wskaźnik PMI, który mierzy aktywność w sektorze przemysłowym na podstawie ankiety wśród przedsiębiorstw, znalazł się w maju na poziomie 52,1 pkt, w porównaniu do 51 pkt w kwietniu – podała w środę firma Markit Economics. Ankietowani przez „Rzeczpospolitą" ekonomiści przeciętnie spodziewali się odczytu na poziomie 51,5 pkt.

Każdy odczyt PMI powyżej 50 pkt oznacza, że koniunktura w przemyśle przetwórczym się poprawia, a dystans od tej granicy jest miarą tempa tej poprawy.

Ankietowani przez Markit Economics menedżerowie odpowiadają m.in. na pytania, jak w ich firmach w porównaniu do poprzedniego miesiąca zmieniły się: poziom produkcji, wartość nowych zamówień, ceny produkcji sprzedanej, zatrudnienie i zapasy.

- Odnotowana w maju poprawa koniunktury w polskim przetwórstwie miała szeroki zakres. Złożył się na nią wzrost wszystkich pięciu składowych indeksu PMI – zauważył Krystian Jaworski, ekonomista z banku Credit Agricole. Jak jednak dodał, uwagę zwraca szczególnie przyspieszenie wzrostu wartości nowych zamówień, zarówno krajowych, jak i eksportowych. - Nie można wykluczyć, że jednym z motywów zwiększania zamówień w przedsiębiorstwach może być uruchomienie programu "Rodzina 500+" i spodziewany w związku z tym przyrost konsumpcji w pewnych segmentach rynkowych – ocenił ekonomista.

Ekonomiści z ING Banku Śląskiego zauważyli z kolei, że lepsza koniunktura w przemyśle przetwórczym nie musi oznaczać, że w maju przyspieszył też wzrost całkowitej produkcji przemysłowej. W niektórych segmentach sektora przemysłowego, np. w energetyce i górnictwie, produkcja bowiem maleje.

Reklama
Reklama

Ankietowani przez „Rzeczpospolitą" ekonomiści przeciętnie szacują, że produkcja przemysłowa w maju zwiększyła się o 4,9 proc. rok do roku, po zwyżce o 6 proc. w kwietniu.

Dane gospodarcze
Rosja się kurczy. Kreml utajnia dane demograficzne
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Dane gospodarcze
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Dane gospodarcze
Kierunek dla stóp procentowych w Polsce: w dół, choć raczej nie w cyklu
Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama