Spadek produktu krajowego brutto był mniejszy niż prognozowany przez agencję Reutera na poziomie -5,1 proc. i mniej dotkliwy niż rekordowy spadek o -5,7 proc., który miał miejsce w 2009 roku podczas światowego kryzysu finansowego.

Od mocniejszego spadku niemieckie PKB uchroniła mocna reakcja rządy, która pomogła ograniczyć spustoszenie gospodarcze spowodowane pandemią COVID-19 - wynika ze wstępnych danych federalnego urzędu statystycznego.

Koalicyjny rząd kanclerz Angeli Merkel od marca uruchomił bezprecedensowy zestaw środków ratunkowych i stymulacyjnych w największej gospodarce Europy, aby pomóc firmom i konsumentom przejść przez pandemię tak łagodnie, jak to tylko możliwe.

Mimo tego wsparcia konsumpcja prywatna spadła o 6 proc. w skali roku, a inwestycje przedsiębiorstw w nowy sprzęt również gwałtownie spadły. Eksport spadł o prawie 10 proc., a import o 8,6 proc. – wynika z danych urzędu statystycznego. Sugeruje to, że duża nadwyżka handlowa Niemiec, a wraz z nią większa nadwyżka na rachunku obrotów bieżących, zmniejszyła się z powodu pandemii.

Jedyne jasne punkty w sytuacji gospodarczej Niemiec to efekty wydatków rządowych, które podniosły konsumpcję państwową o 3,4 proc., oraz z budownictwa, gdzie inwestycje wzrosły o 1,5 procent.

Natomiast federalny budżet zanotował deficyt w wysokości 158,2 mld euro czyli 4,8 proc. PKB, podało biuro.