PMI: Strefa euro ma się lepiej

Na początku czwartego kwartału wzrost gospodarki strefy euro nieco przyspieszył – sugerują wstępne październikowe odczyty wskaźników PMI.

Aktualizacja: 24.10.2016 14:17 Publikacja: 24.10.2016 13:20

PMI: Strefa euro ma się lepiej

Foto: Bloomberg

Jak podała w poniedziałek firma IHS Markit, najszerszy z rodziny wskaźników PMI, mierzący koniunkturę w sektorach usługowym i przemysłowym całej strefy euro, wzrósł w październiku według wstępnych obliczeń do 53,7 pkt., z 52,6 pkt. we wrześniu.

Każdy odczyt PMI powyżej 50 pkt. oznacza, że aktywność w gospodarce rośnie, a dystans od tej granicy jest miarą tempa tego wzrostu. Październikowy odczyt tego wskaźnika sugeruje, że gospodarka eurolandu rozwija się obecnie najszybciej od początku br.

Ekonomiści spodziewali się zwyżki PMI, ale tylko kosmetycznej, do 52,8 pkt. Wyraźniejsza poprawa koniunktury do efekt poprawy sytuacji zarówno w usługach (sektorowy PMI wzrósł z 52,2 do 53,5 pkt), jak i przemyśle (sektorowi PMI zwiększył się z 52,6 do 53,3 pkt.).

IHS Markit opublikowała również wskaźniki PMI dla największych gospodarek unii walutowej. W Niemczech ten barometr koniunktury skoczył z 52,8 pkt we wrześniu do 55,1 pkt w październiku.

Podobnie jak w całej strefie euro, nad Renem przyspieszył zarówno rozwój sektora usługowego, jak i przemysłowego. Koniunktura w tamtejszym przemyśle, jeśli wierzyć danym IHS Markit, jest obecnie najlepsza od blisko trzech lat, co dobrze rokuje polskiemu eksportowi, który w jednej trzeciej trafia właśnie do Niemiec.

Reklama
Reklama

We Francji, drugiej pod względem wartości PKB gospodarce eurolandu, zbiorczy PMI osunął się w październiku do 52,2 pkt., z 52,7 pkt. we wrześniu. To wynik wyhamowania wzrostu aktywności w usługach. Jednocześnie przemysł wrócił na ścieżkę wzrostu, po stagnacji we wrześniu (sektorowy PMI wzrósł z 49,7 pkt. do 51,3 pkt.).

Wskaźniki PMI dla strefy euro powstają na podstawie ankiety wśród menedżerów około 5 tys. przedsiębiorstw, którzy odpowiadają na pytania dotyczące tego, jak w porównaniu do poprzedniego miesiąca zmieniły się w ich firmach poziom produkcji, wartość zamówień, czas dostaw, zatrudnienie itp.

Z październikowych odpowiedzi ankietowanych przez IHS Markit menedżerów wynika m.in.., że po raz pierwszy od sierpnia ub.r. są oni w stanie podnosić ceny towarów i usług. To sugeruje, że w eurolandzie, podobnie jak w Polsce, powraca presja inflacyjna.

Dane gospodarcze
Rosja się kurczy. Kreml utajnia dane demograficzne
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Dane gospodarcze
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Dane gospodarcze
Kierunek dla stóp procentowych w Polsce: w dół, choć raczej nie w cyklu
Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama