Reklama
Rozwiń

Dziesięć krajów z deflacją w UE

Mimo wrześniowego spadku inflacji Polska jest dalej od spełnienia kryterium inflacyjnego z Maastricht

Publikacja: 15.10.2009 12:41

Według Eurostatu, unijnego urzędu statystycznego, roczna inflacja w Polsce wyniosła we wrześniu 4,0 proc. wobec 4,3 proc. miesiąc wcześniej. Taka jest tzw. zharmonizowana stopa inflacji - HICP, wyliczana według metodologii unijnej.

Według GUS, który podał swoje dane wczoraj, inflacja we wrześniu spadła z 3,7 proc. do 3,4 proc. Obliczenia Eurostatu są istotne ze względu na możliwość porównywania tempa wzrostu cen między poszczególnymi krajami Unii Europejskiej. W całej Unii było we wrześniu dziesięć krajów, w których średni poziom cen był niższy niż rok wcześniej.

Największa deflacja była w Irlandii - wyniosła 3 proc. W Portugalii ceny spadły o 1,8 proc., a w Estonii o 1,7 proc. Dane unijnych statystyków są również podstawą do określania inflacyjnego kryterium z Maastricht. W tym wypadku pod uwagę bierze się inflację średnioroczną, która w Polsce wyniosła 3,9 proc.

Była o 0,1 pkt proc. niższa niż miesiąc wcześniej, jednak jeszcze mocniej obniżyła się wartość referencyjna. Stanowi ona średnią z trzech krajów o najniższym wzroście cen, powiększoną o 1,5 pkt proc.

Jaka była wartość referencyjna? Irlandia i Portugalia miały średnioroczną deflację, która wynosiła odpowiednio 0,5 proc. i 0,3 proc. W Luksemburgu średnioroczna inflacja wyniosła 0,2 proc. Oznaczałoby to, że wartość referencyjna wynosi 1,3 proc. W przeszłości bywało tak, że przy obliczaniu wartości referencyjnej nie brano pod uwagę krajów z deflacją. W takim wypadku kryterium z Maastricht wynosiłoby nieco ponad 1,8 proc.

Ekonomiści zwracają jednak uwagę, że w poprzednich latach nie uwzględniano krajów, w których poziom cen spadał, ponieważ wyraźnie odstawały one od tendencji panującej w większości krajów Unii. Teraz jednak w UE dominuje trend deflacyjny.

Dane gospodarcze
Kierunek dla stóp procentowych w Polsce: w dół, choć raczej nie w cyklu
Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe
Dane gospodarcze
Jerome Powell wyjaśnia, dlaczego Fed nie chce obniżyć stóp procentowych
Dane gospodarcze
Amerykanie zaczęli mniej wydawać i więcej oszczędzać