Reklama
Rozwiń

Wciąż ostrożne perspektywy zatrudnienia

Co prawda wskaźnik rynku pracy (WRP), który z wyprzedzeniem informuje o zmianach w wielkości bezrobocia, od listopada nieznacznie rośnie, to jednak przedsiębiorcy są coraz bardziej ostrożni w prognozach zwiększenia zatrudnienia

Publikacja: 05.05.2011 10:52

Wciąż ostrożne perspektywy zatrudnienia

Foto: Fotorzepa, Bartek Sadowski BS Bartek Sadowski

Tak wynika z analizy ekonomistów Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Analitycy przypominają, że stopa bezrobocia rejestrowanego spadła w marcu w porównaniu do lutego o 0,1 punktu procentowego do 13,1proc., jednak po wyeliminowaniu czynników o charakterze sezonowym nie uległa zmianie i wyniosła 12,4 proc..

Z analizy rynku pracy (głównie ogłoszeń na wolnym rynku, nie tylko w urzędach pracy), wynika, iż redukcja zatrudnienia w najbliższych miesiącach może być nieco większa od przewidywanej w ubiegłym miesiącu. Zatrudnienie planują ograniczać głównie jednostki małe i średnie. W jednostkach dużych planowany jest niewielki wzrost zatrudnienia.

- Największe spadki w zatrudnieniu przewidują producenci: wyrobów tekstylnych, odzieży, skór i wyrobów ze skór wyprawianych oraz przedsiębiorstwa prowadzące działalność w zakresie poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji. Wzrost zatrudnienia przewidują w głównej mierze producenci: wyrobów z branży mineralnych surowców niemetalicznych, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep z wyłączeniem motocykli oraz metali i metalowych wyrobów gotowych, z wyłączeniem maszyn i urządzeń. – relacjonuje Maria Drozdowicz – Bieć.

Pracodawcy na wolnym rynku szukają pracowników budowlanych i sprzedawców. Od początku roku najszybciej wzrasta zapotrzebowanie na osoby z wykształceniem wyższym technicznym, z czego najwięcej ofert pojawia się dla informatyków.

Zmniejsza się natomiast popyt na nowych praktykantów i stażystów oraz pracowników administracji publicznej.

Dane gospodarcze
Rosja się kurczy. Kreml utajnia dane demograficzne
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Dane gospodarcze
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Dane gospodarcze
Kierunek dla stóp procentowych w Polsce: w dół, choć raczej nie w cyklu
Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe