Reklama
Rozwiń

Mniej staży, szkoleń i wsparcia finansowego dla firm

Niespełna 95 tysięcy bezrobotnych skorzystało do końca maja z aktywnych form pomocy oferowanych przez urzędy pracy. W zeszłym roku było ich prawie trzy razy więcej

Publikacja: 06.07.2011 16:20

Mniej staży, szkoleń i wsparcia finansowego dla firm

Foto: Fotorzepa, Bartosz Jankowski

Z danych, jakie przedstawia Ministerstwo Pracy, wynika, że w tym roku urzędy pracy zorganizowały i przeprowadziły znacznie mniej staży szkoleń, robót publicznych i prac interwencyjnych niż w zeszłym roku. Największa różnica dotyczy szkoleń (jest ich ponad cztery razy mniej niż w 2010 roku). Przez pięć miesięcy tego roku prawie cztery razy mniej bezrobotnych otrzymało też pieniądze na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Do czerwca było to ponad 6 tys. osób, a w zeszłym roku - ponad 23 tys.

Jednak wiele powiatowych urzędów pracy przyznaje, że dopiero na wiosnę zaczęło organizować aktywne wsparcie w postaci staży i szkoleń. A to oznacza, że w najbliższych miesiącach znacznie więcej osób niż na początku roku skorzysta z substydiowanych ofert.

Tak na przykład jest na Podhalu. Krystyna Grzeszczak, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy uważa, że wzmożone prace sezonowe oraz działania aktywizujące pomiędzy majem a wrześniem pozwolą zmniejszyć bezrobocie. – Ale na aktywne formy pomocy mamy  70 proc. pieniędzy mniej niż rok temu - dodaje Grzeszczak.

Dodatkowo urzędy, które mają znacznie mniej pieniędzy w porównaniu z zeszłym rokiem, wprowadziły bardziej rygorystyczne kryteria przyznawania pieniędzy na staże i dofinansowywania tworzenia miejsc pracy.

- Bardziej rygorystycznie traktujemy zobowiązania dotyczące zatrudniania u siebie po stażu. Odmawiamy wsparcia tym firmom, które nie dotrzymywały umów - przyznaje Regina Chrzanowska, dyrektor powiatowego urzędu pracy w Krośnie. - To spowodowało, że część firm zrezygnowała z organizowania kolejnych staży. Mamy mniej ofert - dodaje.

Ekonomiści szacują, że stopa bezrobocia rejestrowanego spadnie w tym roku  0,8 pkt proc. wolniej z powodu ograniczenia pieniędzy w Funduszu Pracy na aktywne formy wsparcie. W zeszłym roku urzędy pracy miały na aktywne wsparcie ponad 7 mld zł, w tym jest to o połowę mniej. - Spodziewamy się nieznacznego spadku stopy bezrobocia do 11,8 proc. na koniec tego roku przy  12,3 proc. na koniec 2010 r. - szacuje Jakub Borowski, główny ekonomista Invest Banku SA. Jego zdaniem ograniczenie pieniędzy w Funduszu Pracy na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu, w tym w szczególności na szkolenia, staże, roboty publiczne oraz prace interwencyjne przyczyni się do zwiększenia stopy bezrobocia o 0,8 punkty proc. w porównaniu z sytuacją, gdyby pieniędzy tych nie ograniczono.

Ministerstwo Pracy w kwietniu złożyło wniosek do Ministerstwa Finansów o zmiany w planie finansowych funduszu, a możliwość zwiększenia o 1,5 mld zł pieniędzy na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu. Dotąd nie ma na nie odpowiedzi.

Dane gospodarcze
Rosja się kurczy. Kreml utajnia dane demograficzne
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Dane gospodarcze
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Dane gospodarcze
Kierunek dla stóp procentowych w Polsce: w dół, choć raczej nie w cyklu
Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe