Wskaźnik spada powoli i systematycznie od marca. Maria Drozdowicz – Bieć, autorka analizy, przygotowanej przez Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, zwraca uwagę , że po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym stopa bezrobocia rejestrowanego w czerwcu wyniosła 12,1 proc. i od marca spada w tempie ok. 0,1 punktu w skali miesiąca. Bez uwzględnienia czynników sezonowych, bezrobocie wyniosło 11,8 proc.

Autorka przypomina, iż firmy pozytywnie oceniały ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym, choć w nieco bardziej stonowany sposób niż w maju i kwietniu głównie ze względu na ostrożniejsze prognozy portfela zamówień oraz bieżącej i przyszłej produkcji.-  Prognozy dotyczące wielkości zatrudnienia nadal wskazują na nieznaczną jego redukcję. W największym stopniu spodziewać się tego można w małych firmach. W ujęciu branżowym największe redukcje zatrudnienia przedsiębiorcy zapowiadają w firmach produkujących wyroby tekstylne, meble oraz w przedsiębiorstwach prowadzących działalność w zakresie poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji. – relacjonuje ekonomistka –Zaś największy wzrost zatrudnienia przewidują producenci urządzeń elektrycznych.

Jej zdaniem niepokojący z punktu widzenia trwałych zmian na rynku pracy jest spadek liczby ofert pracy napływających do powiatowych urzędów pracy. Tendencję tę obserwujemy w całym pierwszym półroczu tego roku. Nieco lepiej sytuacja przedstawia się w przypadku ogłoszeń rozpowszechnianych za pośrednictwem Internetu. Liczba internetowych ofert pracy nie zmieniła się istotnie w stosunku do miesiąca poprzedniego.

Ta stabilizacja może oznaczać zmniejszające się tempo kreacji nowych miejsc pracy. W tym samym okresie przed rokiem liczba ofert szybko się zwiększała. Teraz w czerwcu i lipcu wyraźnie zmniejszyła się liczba ogłoszeń o pracy dla osób o niższych kwalifikacjach w usługach, m.in. dla stażystów i praktykantów, w służbie zdrowia i turystyce. W tych dwóch ostatnich kategoriach ofert nadal jest jednak więcej niż przed rokiem.

Nieznacznie spadła liczba ogłoszeń o pracy dla osób z wykształceniem wyższym humanistycznym, m.in. dla ekonomistów, księgowych, specjalistów od ubezpieczeń. Wysoka liczba ofert utrzymuje się m.in. w marketingu. Na rynku ofert pracy pochodzących z sektora produkcyjnego oraz kierowanych do osób z wykształceniem technicznym, w ostatnim miesiącu wzrosła liczba ogłoszeń o pracy w budownictwie, zarówno dla osób z wykształceniem niższym, jak i wyższym oraz w informatyce, spadła natomiast w produkcji i sprzedaży.